J. Szewczak: to ekonomiczny szantaż wobec polskiego rządu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę z agencją ratingową Standard&Poors. Dotyczyła ona oceny kredytowej spółki oraz obligacji wyemitowanych przez PGNiG Finance AB, podmiot zależny spółki.

Podobną decyzję podjął przed tygodniem bank PKO BP. Przypomnijmy, że w połowie miesiąca agencja S&P obniżyła rating Polski z poziomu A minus do BBB plus.

Ekonomista i poseł Janusz Szewczak mówi, że to ekonomiczny szantaż wobec polskiego rządu.

– Rząd zabrał się za uszczelnianie „polskiego dzbana z pieniędzmi”, z którego dziurami na wszystkie strony, zwłaszcza zagraniczne, wyciekały dziesiątki miliardów złotych. Mówi się, że może to być nawet 90 mld zł w skali roku, czyli forma opodatkowania banków, firm ubezpieczeniowych, instytucji finansowych, pożyczkowych, teraz propozycja podatku od supermarketów. Sektory bankowy, finansowy, jak i sieci wielkopowierzchniowego handlu są zdominowane w Polsce przez kapitał zagraniczny. I to jest taka kara – podkreśla Janusz Szewczak.

Po tym jak S&P obniżyła rating Polski, rodzima giełda zanotowała spadki.

Podobną reakcję giełdy wywołały informacje o wprowadzeniu podatku od hipermarketów. Na minusie były dziś głównie spółki, które będą musiały więcej płacić po wejściu w życie nowych przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl