(fot.PAP/EPA)

Zagraniczne koncerny rezygnują z polskich łupków

Dwa koncerny – kanadyjski Talisman i amerykański Exxon, sprzedają swoje koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce.          Zaawansowane rozmowy w sprawie odkupienia koncesji prowadzi PKN Orlen.

Jak akcentują eksperci jednym z powodów takiej decyzji, mogą być zapowiedzi wprowadzenia nowych podatków od wydobycia gazu.

Państwo zupełnie zawaliło rzeczy, które były przygotowane w 2007 roku, czyli cały zarys strategii surowcowej Polski z regulacjami prawnymi, ze sposobem udzielania koncesji. Państwo zarzuciło wszystko, oddało koncesje na warunkach bardzo preferencyjnych, po czym teraz chce wprowadzać nagłe, drastyczne podatki, które powodują, że firmy będą się wycofywały. Sami technologicznie, obawiam się, że nie damy rady – ani technologicznie, ani finansowo. Poszukiwanie gazu w łupkach jest sprawą bardzo drogą. Nasze największe koncerny, które próbują się do tego przymierzać, to ich aktywa wystarczy na kilka procent potrzeb, jakie są niezbędne do prowadzenia poszukiwań, sami nie mając w tym żadnego doświadczenia – powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, poseł PiS, Mariusz Orion Jędrysek.

Jak jednak dodaje, powodów takiej sytuacji trzeba szukać również gdzie indziej.

 

– Firmy mają dość bałaganu organizacyjnego w państwie, sprzecznych informacji, wzajemnego oskarżania się o niekompetencje, a tak naprawdę nie ma nikogo kompetentnego w naszym rządzie i nie ma organu kompetentnego, który miał być w 2007 roku powołany. Natomiast z drugiej strony doskonałe warunki w Rosji, współpraca w tej chwili już na potęgę Norwegów z Rosjanami w tym zakresie, Amerykanie chcą eksportować dużo gazu, także do Europy. Z jednej strony Rosja ma oręże gazowe, którym może nadal szachować. Natomiast Polska może być tarczą gazową dla wielu krajów, w tym dla siebie samej, no ale nie będzie, bo mamy rząd Donalda Tuska – wyjaśnił Mariusz Orion Jędrysek.

Wypowiedź pos. Mariusza Oriona Jędryska:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj