Rząd marnotrawi surowce energetyczne

Rząd marnotrawi polskie surowce energetyczne – alarmują posłowie PiS i proponują powołanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Surowców i Energii.

Do zadań komisji należałoby m.in. zrewidowanie obecnych nieefektywnych możliwości prawnych i wypracowanie nowych.

Dotychczas kontrolą surowców i umów zagranicznymi związanymi z ich wymianą zajmowało się kilka ministerstw.

Było to system, który nie zapewniał właściwego zabezpieczenia i doprowadził do olbrzymich strat i zaniedbań- akcentuje poseł Mariusz Orion-Jędrysek, inicjator powołania komisji.

– Mamy potężne błędy związane z wydaniem koncesji na poszukiwanie i eksploatację ropy, oraz gazu w łupkach. Odbyło się to bez kontroli, bez wiedzy kto jest właścicielem koncesji w tej chwili i bez żadnego zarobku. Przecież 40 mln złotych to jest nic, wobec 100 mld złotych, które mogliśmy zyskać. Regulacje prawne są fatalne, organów państwa brakuje. Boją się, że ktoś zacznie dochodzić, w jaki sposób, komu i dlaczego wydano koncesje; szczególnie na gaz w łupkach, miedź, srebro, złoto i platynę. Za ten stan odpowiada koalicja PO – PSL kiedy w latach 2010 – 2011 było szczególne szaleństwo na wydawanie pieniędzy. Polska na tym straciła ogrom, straciła dostęp do własnych surowców – powiedział poseł Mariusz Orion-Jędrysek.

Walka toczy się o bardzo dużą stawkę, ponieważ Polska posiada olbrzymi potencjał surowców energetycznych.

Są to tak dobre wyniki, bo jesteśmy wiodącym krajem na świecie i najlepszym w Europie. Trzeba tylko wiedzieć jak to mądrze wykorzystać dodaje poseł Jędrysek.

– W Europie mamy największy potencjał, jeśli chodzi o zasoby surowców energetycznych. Mamy wielkie zasoby węgla kamiennego, brunatnego, ropy, czy gazu w łupkach. To wszystko jest w Polsce. Komisja powinna być tego świadoma i powinna wiedzieć, jak tym gospodarować nie tylko w sensie administracyjnym, ale i prawnym – dodał poseł Mariusz Orion-Jędrysek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl