fot. PAP

ConocoPhilips zrezygnował z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce

Amerykański koncern ConocoPhilips zrezygnował z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Jak informuje „Rzeczpospolita” firma poinformowała, że wycofa się z trzech koncesji posiadanych w naszym kraju.

Wśród nich jest jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji, obejmująca pomorze. ConocoPhilips jedną z największych na świecie firm poszukiwawczo-wydobywczych.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, mówi, że rząd PO-PSL nie przygotował państwa do inwestycji w łupki pod względem prawnym i organizacyjnym.

– Inne kraje po kilku latach też się zorientowały że mają gaz, że mają struktury łupkowe. Przygotowały się do tego lepiej prawnie i organizacyjnie i firmy tam wchodzą, zostawiając Polskę na straconej pozycji. Myśmy stracili już kilkadziesiąt czy nawet kilkaset milionów dolarów i może to już wystarczy. Mimo wszystko ryzyko mamy mniejsze mimo, że już tutaj zainwestowaliśmy. Państwo tak działa – powiedział Mariusz Orion-Jędrysek.

Wycofywanie się zagranicznych firm z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce rozpoczęło się w 2011r. Jako pierwszy taką decyzję podjął amerykański ExxonMobil. Po nim wycofała się jeszcze jedna amerykańska firma, oraz koncerny z kanady i Włoch.

Ostatnie dane ministerstwa środowiska wskazują, że w marcu było w Polsce 46 łupkowych koncesji.

RIRM

drukuj