S. Piotrowicz: Najpierw Sejm zajmie się projektami ustaw o SN i KRS, a nie wetami

Sejm najpierw zajmie się projektami prezydenta ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a nie prezydenckimi wetami – poinformował przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Stanisław Piotrowicz.

W lipcu prezydent Andrzej Duda zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS-u. W poniedziałek przedstawił własne propozycje. Wczoraj trafiły one do Sejmu.

Mimo, że Sejm ma możliwość odrzucenia weta prezydenta, to zgodnie z zapowiedziami polityków partii rządzącej w pierwszej kolejności zajmie się on nowymi propozycjami.

Poseł Stanisław Piotrowicz tłumaczył dziś, że kierowana przez niego komisja nie ma określonego terminu, w którym powinna zająć się prezydenckimi wetami.

Po tym, jak wpłynęły prezydenckie projekty, ważniejsza jest dyskusja nad tym, co jest konstruktywne – dodał poseł

– Wychodzą one naprzeciw. Nie chcemy w tej chwili oglądać się wstecz. Nie chcemy analizować tego, co było, chcemy pójść do przodu. My mamy wytyczony kierunek – reformę wymiaru sprawiedliwości i te projekty nas do tego przybliżają – powiedział Stanisław Piotrowicz.

PSL ws. prezydenckich projektów proponuje wysłuchanie publiczne. Chodzi o to, żeby wszyscy, którzy mają szanse zapoznać się z projektami, mogli się do nich odnieść – tłumaczył wczoraj szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Platforma Obywatelska planuje powołać partyjny zespół, który ma inspirować i koordynować ewentualne protesty przeciwko prezydenckim ustawom. Zapowiedział to wczoraj lider PO Grzegorz Schetyna.

RIRM

drukuj