Duże zainteresowanie programem „Rodzina 500 plus”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z dużym zainteresowaniem programem „Rodzina 500 plus” spodziewa się, że wnioski o świadczenie zostaną złożone dużo wcześniej.

Rodzice, którzy chcą otrzymać 500 zł z wyrównaniem od kwietnia, muszą złożyć dokumenty do końca czerwca.

Wczoraj z powodu przeciążenia zawiesił się system informatyczny, który służył do rejestracji wniosków.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam stwierdziła, że tak duże zainteresowanie świadczy o tym, iż rodziny czekały na ten program.

– Jeżeli nie w miesiąc, to myślę, że w półtora miesiąca wioski będą złożone, ale to według tych danych tak może się po prostu stać. Maksymalnie, w przypadku tylko tej ustawy i tylko w określonym czasie, do końca tego półrocza, gmina ma wyjątkowo trzy miesiące na wydanie decyzji. Dlaczego trzy miesiące? Dlatego, że wiemy, że w niektórych samorządach są to dziesiątki tysięcy decyzji do wydania, a w niektórych gminach mniej, więc w tych, gdzie jest mniej, być może te decyzje będą wydane szybciej – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Wsparcie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko oraz na pierwsze, jeśli rodzina ma dochody niższe niż 800 zł na jedną osobę lub 1200 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne. W tym roku rząd przeznaczy na ten cel ok.17 mld zł, w przyszłym 20 mld.

RIRM

drukuj