Rodzina 500 plus: wypłacono już 127 mln zł

W ramach realizacji rządowego programu „Rodzina 500 plus” wypłacono 127 mln zł. Złożono ponad 2 mln wniosków, z których 1/4 została przesłana drogą elektroniczną.

Niedługo minie miesiąc od wejścia w życie programu „Rodzina 500 plus”. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała na specjalnie zwołanej konferencji, że najwięcej wniosków złożono w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Zapewniła, że realizacja programu przebiega bardzo sprawnie.

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że dzięki programowi sytuacja rodzin wielodzietnych ulegnie diametralnej poprawie.

– Dotychczas najwyższe świadczenia adresowane do jednej rodziny to decyzja wydana na 6 tys. zł. Mamy decyzję na 5,5 tys. Tak więc wyraźnie widać, że rodziny wielodzietne tam, gdzie dzieci nie skończyły jeszcze 18 lat, są największymi beneficjentami, że w tych pierwszych trzech decylach dochodowych rodziny najbardziej zyskują. To jest naprawdę radykalna poprawa sytuacji materialnej rodzin wielodzietnych, rodzin z dziećmi – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Wiceminister Rodziny Bartosz Marczuk zwrócił uwagę, że większość wniosków została złożona poprzez system banków.

– Uruchomienie tego kanału bankowego, to nie jest tylko i wyłącznie kwestia bardzo dużego udogodnienia dla obywatelki, którzy są przyzwyczajeni do funkcjonowania w tym środowisku bankowości elektronicznej, ale proszę zwrócić też uwagę, że jak patrzymy na proporcje składanych wniosków, to mamy blisko 25 proc. wniosków złożonych za pośrednictwem tego kanału elektronicznego. To dla nas niezwykle ważne doświadczenie z perspektywy budowania e-administracji w ogóle – wskazał wiceminister.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Wnioski można składać m.in. w urzędach i przez internet. Uprawnionych do pobierania świadczenia jest 2 mln 700 tys. rodzin.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl