E. Rafalska: prawie 887 tys. wniosków w programie 500 plus na nowy okres zasiłkowy

Do 16 sierpnia br. złożonych zostało 886 tys. 639 wniosków na nowy okres zasiłkowy w programie 500 plus – poinformowała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

„Według stanu na 16 sierpnia br. było złożonych łącznie 886 tys. 639 wniosków, czyli można powiedzieć, że jest to prawie 887 tys. wniosków. To są wnioski na nowy okres zasiłkowy” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Dodała, że od 1 do 16 sierpnia 2017 r. zostało wysłanych ponad 318 tys. wniosków elektronicznych.

„To jest spora ilość” – oceniła.

„Oceniam to jako dobre tempo składania wniosków (…), gdyby się ono utrzymało, to moim zdaniem (…) mielibyśmy ponad 1,5 mln, może 1,7 mln wniosków na koniec sierpnia. Ogólna liczba wniosków, która do tej pory była, to 2 mln 600 tys. (tyle rodzin obecnie otrzymuje świadczenia – PAP)” – poinformowała minister.

Podkreśliła, że brak jest też sygnałów o problemach w realizacji programu – zarówno od obywateli, rodzin, jak i gmin.

Elżbieta Rafalska powiedziała, że samorządy bardzo sprawnie obsługują wnioski w ramach nowego okresu zasiłkowego.

„Trzeba powiedzieć, że to jest duża sprawność, dobre organizacyjne przygotowanie samorządów do obsługi nowego okresu zasiłkowego. Mamy świadomość, że pracownicy socjalni będą wyjątkowo obciążeni w tych województwach, gdzie wystąpiły nawałnice, ale pamiętajmy o tym, że program obsługują inni pracownicy” – mówiła.

„Bardzo mi zależy, aby rodziny z terenów poszkodowanych otrzymywały płynnie, bez najmniejszej przerwy, środki z programu 500 plus” – dodała.

Podkreśliła, że samorządy mają pieniądze, aby zatrudnić w razie potrzeby dodatkowe osoby, zorganizować mobilne punkty przyjmowania wniosków na terenach poszkodowanych przez nawałnice.

„Moim zdaniem środki dla samorządów są wystarczające, żeby poprowadziły kompleksową obsługę i żeby ludzie nie musieli się martwić, czy dochowają terminu, bo mają ważniejsze sprawy na głowie” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie z programu 500 plus na nowy okres zasiłkowy. Wniosek o świadczenie wychowawcze należy składać co roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.

Złożenie wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania wsparcia. Jeśli zostanie złożony w kolejnych miesiącach – wypłata nastąpi później, ale z wyrównaniem. Natomiast złożenie wniosku później niż w październiku skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres, ponieważ ujednolicono okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz dla 500 plus.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno–usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

W ramach programu „Rodzina 500 plus” przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl