fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska: wstępny koszt „matczynych emerytur” to 915 mln zł

Wstępny koszt wprowadzenia minimalnych emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci to 915 mln zł – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wicepremier, Beata Szydło informowała w ostatnich dniach na łamach prasy, że jest już gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącej tzw. matczynych emerytur. Dodała, że jeśli będzie akceptacja projektu przez premiera, trafi on do konsultacji.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była pytana podczas konferencji prasowej ile będzie kosztowało wprowadzenie minimalnych emerytur dla kobiet, które urodziły co najmniej czworo dzieci.

Mamy gotowy projekt. Trwają nad nim jeszcze ostateczne prace. Zostanie on poddany konsultacjom międzyresortowym, najpierw jeszcze konsultacjom wewnętrznym. Nasze pierwotne, wewnętrzne, szacunki mówią o skutkach finansowych rzędu 915 mln zł – powiedziała Elżbieta Rafalska.

O wprowadzeniu dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mając nawet minimalnej emerytury, a które wychowały co najmniej czworo dzieci mówił w kwietniu premier Mateusz Morawiecki.

RIRM/PAP

drukuj