fot. PAP/Jacek Turczyk

Min. Rafalska apeluje do lokalnych władz o zapewnienie bezpieczeństwa bezdomnym

O przygotowanie noclegowni, by – w nadchodzącym okresie zimowym – mogły zapewnić schronienie wszystkim potrzebującym zaapelowała w piątek w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minister rodziny Elżbieta Rafalska.

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, w czasie którego często zagrożone jest zdrowie i życie osób bezdomnych, które nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego schronienia i posiłku, ważny jest stały monitoring służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dobra koordynacja działań, jak również właściwe reagowanie wszystkich, dla których los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny” – napisała w liście minister Rafalska.

W piśmie tym, minister zwróciła się z prośbą o przygotowanie placówek noclegowych, działających na terenie gmin i miast pod kątem udzielenia pomocy osobom bezdomnym oraz na przyjęcie wszystkich tych, którzy potrzebują schronienia, a także zapewnienie im odpowiedniego wsparcia.

Jak wskazała Elżbieta Rafalska, ważne jest również, aby sprawdzić miejsca niezamieszkane, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, jak klatki schodowe, dworce PKP i PKS, altany śmietnikowe, piwnice itp., by odpowiednio wcześnie dotrzeć z pomocą.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że udzielanie schronienia, jest obowiązkiem każdej gminy, a jego realizacja stanowi kluczowy element wsparcia dla osób pozbawionych podstawowych potrzeb bytowych w tym przede wszystkim schronienia.

Według danych MRPiPS z marca – na podstawie ogólnopolskiej akcji liczenia bezdomnych – w Polsce jest ponad 33,4 tys. takich osób. Główne przyczyny bezdomności to eksmisje i konflikty rodzinne. Ponad 83,5 proc. bezdomnych to mężczyźni.

PAP/RIRM

drukuj