fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. E. Rafalska: Minimalne wynagrodzenie nie może stanowić przeszkody w przyznaniu „500 plus” na pierwsze dziecko

W ciągu dwóch tygodni mamy się dowiedzieć, o ile wzrośnie kryterium dochodowe, uprawniające do świadczenia „500 plus” – zapowiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że ostateczna kwota będzie jeszcze ustalana z premierem i minister finansów.

Konieczność podwyższenia kryterium ma związek z wyższą płacą minimalną, która od 1. stycznia wynosi 2 tys. 250 zł.

Minimalna pensja z 2019 r. to 1634 zł na rękę, która będzie brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do otrzymywania m.in. „500 plus” w kolejnym okresie świadczeniowym – od października 2020 r. do września 2021 r.

Wcześniej szefowa resortu Elżbieta Rafalska mówiła o kwocie podwyższenia kryterium o co najmniej 100 zł, ale wymaga to jeszcze uzgodnień.

– Wymaga to także ostatecznej decyzji premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister Teresy Czerwińskiej. Chciałabym, żeby to się stało w ciągu dwóch tygodni, dlatego że projekt ustawy musiał być skierowany do konsultacji społecznych, potem do parlamentu, więc trochę na ten proces konsultacyjny i przyjęcie ustawy potrzebujemy czasu – tłumaczyła minister.

Polityk dodała, że „zmiana kryterium dochodowego jest praktyką stosowaną przy świadczeniach, które są warunkowane sytuacją dochodową rodziny. Po jakimś okresie trzeba to kryterium aktualizować”.

– W Polsce z reguły kryteria dochodowe są aktualizowane w okresie trzyletnim. Przecież od czasu wprowadzenia programu „Rodzina 500 plus” wzrosły wynagrodzenia. Rosło także minimalne wynagrodzenie, i to minimalne wynagrodzenie (…) nie może stanowić przeszkody w przyznaniu świadczenia na pierwsze dziecko, a przypomnę, że od drugiego dziecka nie ma zastosowania żadne kryterium dochodowe – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

MRPiPS przypomina, że podwyżka płacy minimalnej od 2019 r. nie skutkuje weryfikacją przyznanych już świadczeń. W ramach „500 plus” prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, na nowy okres świadczeniowy, jest wyliczane na podstawie dochodu z 2017 r.

Świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego.

RIRM

drukuj