Elżbieta Rafalska: Przekroczenie magicznej liczby 400 tys. urodzeń w 2017 r. – prawie pewne

Efekty programu 500 plus są dobre; jeżeli tempo przyrostu liczby urodzeń dzieci się utrzyma, to przekroczenie magicznej liczby 400 tys. urodzeń w 2017 roku jest prawie pewne – powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rafalska oceniła w środę w RMF FM, że efekty działania programu 500 plus są dobre. „Chcemy, żeby one się utrzymały”.

Minister powiedziała, że wzrost liczby urodzin dzieci, dzięki programowi 500 plus jest jak najbardziej oczekiwany. „Nasze prognozy były oszczędniejsze, niż efekt końcówki tego roku” – przyznała. Jak poinformowała, w listopadzie 2016 r. urodziło się o 5 tys. więcej dzieci, w porównaniu do listopada 2015 r.

Jak dodała, gdyby tempo miesięcznego przyrostu liczby nowo narodzonych dzieci utrzymało się w pozostałych miesiącach, to można powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że program 500 plus miał w tym swój znaczący udział. Według minister, rząd – dzięki wzrostowi liczby urodzin dzieci – „wytrącił” przeciwnikom programu 500 plus „najpoważniejsze argumenty”.

Zdaniem Rafalskiej, jeżeli tempo miesięcznego przyrostu liczby urodzeń dzieci utrzyma się w pozostałych miesiącach, to „przekroczenie magicznej liczby 400 tys. urodzeń (w 2017 roku) jest prawie pewne”. Jak zaznaczyła, „może to być nawet na poziomie 420 tysięcy (urodzeń), albo więcej”.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie dziecko i kolejne, natomiast w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze (lub jedyne) dziecko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl