Min. Rafalska: liczę, że dzięki „500 plus” na upragnione wakacje wyjedzie więcej dzieci

Liczę, że dzięki programowi „Rodzina 500 plus” na upragnione wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci niż w ubiegłych latach, szczególnie z rodzin wielodzietnych i tych gorzej sytuowanych – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Liczę na to, że dzieci skorzystają ze świadczenia >>500 plus<< i będą miały atrakcyjniejsze, ciekawsze wakacje. Wierzę, że na wakacje wyjedzie o wiele więcej dzieci, szczególnie z rodzin wielodzietnych czy gorzej sytuowanych. Może niektóre z dzieci w tym roku wyjadą na swoje pierwsze w życiu wakacje” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jej zdaniem, więcej dzieci może wyjechać na wypoczynek także dzięki lepszej sytuacji gospodarczej Polski, co wpływa na zamożność rodzin.

Mamy lepszą sytuację na rynku pracy, wzrosły wynagrodzenia” – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Jak zaznaczyła, to od decyzji rodziców zależy jak wydadzą środki z „500 plus” i gdzie wyjadą na wakacje wraz z dziećmi.

Nie chcemy ingerować w takie decyzje, rodzina w tym zakresie jest autonomiczna” – stwierdziła Elżbieta Rafalska.

Wyraziła nadzieję, że w tym roku będzie więcej propozycji tzw. stacjonarnych form spędzania wakacji, jak np. półkolonie, czy wczasy w mieście.

W 2016 r. obserwowałam pewną reaktywację tych stacjonarnych form wakacyjnych. Są one tańsze niż te komercyjne i gwarantują dłuższą opiekę nad dziećmi. Kolonie czy obozy to są turnusy 10 dniowe, czasami 14 dniowe. A wakacje trwają 2 miesiące. Te młodsze dzieci muszą być pod opieką. Pracujący rodzice nie mogą przecież sobie pozwolić na długie urlopy” – wyjaśniała szefowa MRPiPS.

Według niej, zakłady pracy odeszły od organizowania wypoczynku.

Wolą wykupić komercyjne formy. One są jednak wielokrotnie droższe” – oceniła minister.

Jak przypomniała, sama przez wiele lat zajmowała się organizowaniem wypoczynku dla dzieci.

Zaczęło się na studiach. Potem zajmowałam się tym dodatkowo, wakacyjnie, działając w związku zawodowym. Organizowanie wakacji i opieka nad najmłodszymi w czasie wypoczynku to kawał ciężkiej i bardzo odpowiedzialnej pracy, gdyż rodzice powierzają opiekunom to, co mają najcenniejszego – swoje dzieci” – mówiła Elżbieta Rafalska.

Programem „500 plus” objętych jest 3 mln 977 tys., łącznie z dziećmi znajdującymi się w pieczy zastępczej. Największy udział beneficjentów programu „500 plus” stanowią rodziny z dwojgiem dzieci – 1,5 mln rodzin (58 proc.); rodzin z jednym dzieckiem jest 724 tys. (28 proc.), a rodzin wielodzietnych – 378 tys. (14,5 proc.).

Z badań Finansowy Barometr ING wynika, że dzięki programowi rodzice mogli kupić odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.) a także wyjechać na rodzinne wakacje (22 proc.). Ważnym elementem jest edukacja: 22 proc. badanych wydało środki na książki i pomoce naukowe, a 20 proc. na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Aż 17 proc. badanych sfinansowało dzięki programowi wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci.

Z badania wynika, że 21 proc. osób otrzymujących środki z programu ”500 plus” zaczęło po raz pierwszy oszczędzać, a kolejne 36 proc. odkłada teraz więcej niż wcześniej. W sumie, tylko 32 proc. beneficjentów programu przyznaje, że wydaje wszystkie środki z ”500 plus” na bieżąco.

Duża zmianę zauważają także samorządy. Od wprowadzenia programu w ubiegłym roku sytuacja gospodarcza na rynkach lokalnych widocznie się poprawiła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl