fot. PAP/Marcin Obara

E. Rafalska: pieniądze na 500 plus są i będą

Pieniądze na program 500 plus są i będą, został on wprowadzony w przyjaznym otoczeniu, korzysta z niego co drugie polskie dziecko – mówiła dziś szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister przedstawiła na posiedzeniu rządu przegląd systemu wsparcia, który zawierał ocenę i propozycję zmian w polityce rodzinnej; głównym elementem tej informacji był program „Rodzina 500 plus”.

„Pieniądze na program są i będą w kwotach zabezpieczających wypłatę świadczeń. Mówię to do tych, którzy zawsze wyrażają zaniepokojenie finansowaniem tego programu” – zapewniła minister Rafalska na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Podkreśliła, że 55 proc. polskich dzieci jest objętych programem 500 plus.

„Rządowy program został wprowadzony w przyjaznym otoczeniu, w dobrych warunkach. Mówię to w odniesieniu do rynku pracy, bo nie bez znaczenia było to, że malało nam bezrobocie i rosły wynagrodzenia. Wtedy efekt świadczenia 500 zł został jeszcze dodatkowo wzmocniony wynagrodzeniami” – powiedziała minister.

Zauważyła też, że nie sprawdziły się obawy samorządów związane z krótkim okresem vacatio legis przy wprowadzaniu programu 500 plus, jakoby za zadaniem zleconym przez rząd nie miały pójść pieniądze.

„Miesięczny okres na wdrożenie tego programu był wystarczający, a samorządy dostały wynagrodzenia, o jakich jeszcze jakiś czas temu nie mogły marzyć” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Podkreśliła, że fundamenty programu zostaną bez zmian – brak kryterium dochodowego przy wypłacie świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko oraz kryteria wynoszące 800 zł (przy zdrowym dziecku) i 1200 zł (w rodzinach z dzieckiem z niepełnosprawnością) w przypadku pierwszego dziecka.

PAP/RIRM

drukuj