Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych chcą rozmawiać

Opiekunowie dzieci niepełnosprawnych czekają na spotkanie się z ministrem pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Liczą, że nowy rząd rozwiąże problemy z którymi borykają się od lat. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Według badań statystycznych w Polsce żyje ok. 5 mln osób niepełnosprawnych. Od 10 lat osoby niepełnosprawne otrzymują 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego a ich renta socjalna wynosi 643 zł. Ponadto mają utrudniony dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego

Iwona Hartwich, prezes stowarzyszenia „Mam Przyszłość”, zwraca uwagę, że osoby niepełnosprawne nie mają w Polsce lekkiego życia.

– To są wieloletnie zaniedbania. Nie możemy powiedzieć, że to się stało teraz, bo nikt nie dbał o to przez wiele lat. W naszym państwie powinny się zmienić priorytety. Najpierw pomagamy rodzinom, gdzie są osoby niepełnosprawne, gdzie są dzieci niepełnosprawne, a dopiero później innym instytucjom. Niedawno (6 października) mieliśmy spotkanie w Kancelarii Prezydenta. Teraz czekamy na spotkanie z panią minister Rafalską, bo bardzo liczymy na dialog i na rozwiązanie wszystkich problemów – powiedziała Iwona Hartwich.

Przypomnijmy, że Polska jest stroną konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Ratyfikowała ją w 2012 roku.

RIRM

 

 

drukuj