fot. PAP

Senacka debata o zasiłkach dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

W Senacie trwa debata nt. ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. Komisja rekomenduje poprawkę zapewniającą coroczną waloryzację świadczeń.

PiS zgłosiło wniosek mniejszości, aby świadczenie pielęgnacyjne wzrosło do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału poprzedniego roku.

Senator Zdzisław Pupa zwrócił się z apelem do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, aby rozważył przyjęcie tej poprawki.

– Prosiłbym pana ministra o rozważenie, zastanowienie się nad tym, czy nie uwzględnić tej poprawki, gdyby ta rodzina chciała się podzielić z państwem swoim problemem w sposób zdecydowany, oddając dziecko do zakładu opiekuńczego, to koszty utrzymania takiego dziecka w zakładzie opiekuńczym byłyby znacznie większe. Dlatego proszę o podejście z większym zrozumieniem do tematu – apelował Zdzisław Pupa.

Jestem zainteresowany zwiększeniem wydatków na pomoc i politykę społeczną – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Cieszę się, że za mojej bytności udało się to zrobić – nie w satysfakcjonującym ani dla mnie, ani dla rodziców, ani dla opiekunów niepełnosprawnych, ale udało się zwiększyć ilość środków na te cele – powiedział polityk.

Szef resortu pracy nie wykluczył, że waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych możliwa będzie częściej niż raz w roku, jeśli częściej będzie podnoszona wysokość płacy minimalnej.

Senator Jan Maria Jackowski pytał ministra, ile kosztowałoby zrealizowanie wszystkich postulatów rodziców, którzy przez ponad dwa tygodnie okupowali Sejm, domagając się wzrostu świadczenia do wysokości płacy minimalnej od tego roku.

– Ile rząd konkretnie (w kwotach) zaoszczędził przez to, że przyjął taki schodowy system, że dochodzenie do tego będzie następowało do 2016 roku? – pytał senator.
– Rząd tutaj nie zaoszczędził, bo rząd zwiększył wydatki na ten cel, więc nie można mówić o oszczędnościach – odpowiedział minister.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych podwyższa świadczenia pielęgnacyjne: od maja do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

RIRM

drukuj