fot. PAP

100 tys. osób nie otrzyma zasiłku pielęgnacyjnego

SP apeluje do rządu PO-PSL o jak najszybsze podjęcie prac nad nowelą ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wrzesień będzie kolejnym miesiącem kiedy 100 tys. osób nie otrzyma zasiłku pielęgnacyjnego.

Przypomnijmy opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych straciły prawo do świadczenia z początkiem lipca. To następstwo ograniczeń, jakie wprowadza ustawa o świadczeniach rodzinnych, którą Sejm przyjął w ubiegłym roku głosami koalicji rządzącej i Ruchu Palikota.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, szef KP SP przypomina, że jego ugrupowanie złożyło projekt ustawy w tej sprawie kilka miesięcy temu. Nadal pozostaje w zamrażarce sejmowej.

– Proponujemy przywrócenie zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 350 zł miesięcznie oraz świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 1000 zł miesięcznie. Projekt ten ku naszemu zdumieniu już od wielu miesięcy leży w Komisji Zdrowia, w Komisji Polityki Społecznej gdzie przewodniczący tej komisji – poseł Piechota niestety nie chce podać tego projektu pod pierwsze czytanie. Ta sytuacja musi bulwersować ponieważ dotyczy tak naprawdę tych którzy potrzebują w sposób pilny i szybki wsparcia – mówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poseł przypomniał, że nie tak dawno opiekunowie osób niepełnosprawnych protestowali pod kancelarią premiera Donalda Tuska, prosząc o spotkanie i pomoc. Wówczas to pomoc obiecał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

Przypomnijmy ws. dramatycznej sytuacji tych osób odniósł się Ks. bp Antoni Pacyfik-Dydycz. Pasterz Kościoła diecezji drohiczyńskiej podkreślał, że nie można milczeć w takiej sytuacji. „Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy takie normy układali, zatwierdzali, publikowali, jak i dla tych, którzy je egzekwują. To są największe wykroczenia, gdyż uderzają w słabych i potrzebujących, a mimo to służących jeszcze bardziej słabym, jeszcze bardziej potrzebujący” – napisał ks. bp.

RIRM

drukuj