[TYLKO U NAS] S. Szwed: Wsparcie dla osób niepełnosprawnych zdecydowanie zwiększyło się w czterech ostatnich latach

W liczbach bezwzględnych o prawie 5 mld zł więcej środków przeznaczamy na osoby niepełnosprawne, niż było to cztery lata temu – podkreślił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Senat debatował w środę nad ustawą o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Po poprawce zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość tym świadczeniem ma zostać objętych 800 tys. osób.

– W pierwszej wersji mówiliśmy o 500 tys. osobach, teraz będzie to dotyczyć 800 tys. osób, które mogą skorzystać ze świadczenia. Co ważne, granica 1100 zł została przesunięta na kwotę 1600 zł. Jeżeli ktoś otrzyma dziś rentę socjalną czy rentę całkowitej niezdolności do pracy w kwocie 1100 zł, to do tego dostanie jeszcze 500 zł, czyli będzie miał 1600 zł. Nie będą do tego również wliczane kwoty związane z rentą rodzinną. Jeśli ktoś ma rentę socjalną plus rentę rodzinną – to renta rodzinna nie będzie wliczała mu się do dochodu. Szacujemy, że ze świadczenia skorzysta około 800 tys. osób – wskazał Stanisław Szwed.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że „wsparcie dla osób niepełnosprawnych zdecydowanie zwiększyło się w czterech ostatnich latach”.

– W liczbach bezwzględnych o prawie 5 mld zł więcej środków przeznaczamy na osoby niepełnosprawne, niż było to cztery lata temu. Mamy program „Dostępność plus” (…) czy program „Za życiem”, w którym środki też są przeznaczane dla osób niepełnosprawnych. To są programy, które realizujemy. Natomiast tu chcieliśmy w bezpośredni sposób pomóc osobom niepełnosprawnym, więc wybraliśmy kategorię osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jako grupy, która w tej chwili najbardziej potrzebuje wsparcia (…). Myślę, że w następnych latach, jak będziemy mieli możliwość dalszego rządzenia, to wsparcie musi być jeszcze bardziej wzmocnione i obejmować kolejne grupy, które będą też wynikały z nowego systemu orzecznictwa, które w przyszłej kadencji Sejmu chcemy wprowadzić w życie – mówił polityk.

Stanisław Szwed poinformował, że wejście ustawy w życie planowane jest na 1 października br.

Cała rozmowa z wiceministrem Stanisławem Szwedem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl