fot. PAP/Adam Guz

J. Kopcińska: Nie da się z dnia na dzień wprowadzić wszystkich rozwiązań dla osób niepełnosprawnych

Chcemy wypracować jak najlepsze rozwiązania dla osób niepełnosprawnych i czynimy to od dwóch lat, ale musimy sobie powiedzieć wprost: tego nie da się zrobić z dnia na dzień – powiedziała we wtorek rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Joanna Kopcińska przedstawiła w Sejmie propozycję porozumienia rządu z osobami niepełnosprawnymi. Protestujący w Sejmie nie przyjęli propozycji.

Joanna Kopcińska w wypowiedzi dla mediów mówiła, że w propozycji porozumienia zawarte są także inne postulaty, poza zrównaniem renty socjalnej z najniższą emeryturą i rentą z tytułu niezdolności do pracy.

„Chcemy utworzyć z dniem 1 stycznia 2019 r. fundusz solidarnościowy, finansujący wsparcie osób niepełnosprawnych” – mówiła.

Zapowiedziała, że rząd chce wprowadzenia od 1 lipca 2018 r. „koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi” oraz realizować programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

„Ja to porozumienie dzisiaj przywiozłam. W tej chwili udaję się do Centrum Dialogu. Tam przebywają środowiska osób niepełnosprawnych, które dzisiaj były obecne na posiedzeniu Rady Krajowej ds. osób niepełnosprawnych” – wskazała Joanna Kopcińska.

„Chcemy wypracować jak najlepsze rozwiązania (dla osób niepełnosprawnych) i czynimy to od dwóch lat. Nie było do tej pory tak znaczących wzrostów nakładów na potrzeby osób niepełnosprawnych, ale musimy sobie powiedzieć wprost (…), tego nie da się zrobić z dnia na dzień. Mimo faktycznie niezłych prognoz finansowych, odpowiedzialne państwo to państwo, które prowadzi taką politykę, która zabezpiecza stabilność finansową całego budżetu, wszystkich potrzeb Polaków” – dodała rzecznik rządu.

PAP/RIRM

drukuj