fot. flickr.com

Niepełnosprawni będą mogli głosować korespondencyjnie

Wraca głosowanie korespondencyjne. Sejm przyjął poprawkę Senatu. Będzie jednak możliwe tylko dla osób niepełnosprawnych. Ma to wykluczyć ewentualne oszustwa wyborcze. Wcześniej możliwość głosowania listownego miała zostać całkowicie zlikwidowana.

Sejm przyjął poprawkę Senatu i przywrócił możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych.

– Nigdy nie było naszą intencją ograniczanie tych praw osobom niepełnosprawnym. Więc proszę bardzo, dajemy możliwość głosowania korespondencyjnego, ale tylko tym, którzy faktycznie nie są w stanie osobiście dotrzeć do lokalu – mówi Marcin Horała z PiS.

Wcześniej taka forma głosowania była możliwa dla wszystkich. Stwarzało to ryzyko oszustw wyborczych.

 – Dziesiątki tysięcy kart wyborczych puszczanych w obieg, gdzie właściwie nie wiadomo, co się z nimi dzieje, kto tak naprawdę głosował, czy nie podlegał jakimś naciskom, czy to w ogóle ta osoba, która miała głosować, czy w warunkach tajności głosowań, tego nie wiemy, stąd tę dziurę trzeba było zamknąć – dodaje Marcin Horała.

Sejm zagłosował również za innymi poprawkami Senatu i przychylił się do uwag Państwowej Komisji Wyborczej, która będzie miała większy wpływ na powoływanie komisarzy wyborczych oraz szefa Krajowego Biura Wyborczego. Nowelizacja ustawy wprowadza również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Będzie ona liczona od tegorocznych wyborów samorządowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj