fot. twitter.com/MarlenaMalag

27 mld zł na wsparcie osób niepełnosprawnych w bieżącym roku  

Nakłady na wsparcie osób niepełnosprawnych wzrosną w roku bieżącym do ok. 27 mld 400 mln złotych. W 2015 r. wynosiły one 15 mld 400 mln złotych. O wzroście poinformowała dziś minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny zapewniała na briefingu w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, że rząd troszczy się o osoby niepełnosprawne.

Jak mówiła, wsparcie osób niepełnosprawnych w ostatnim czasie potężnie wzrosło. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że wyrazem tego są rządowe programy. Polityk zapewniła też, że środki przeznaczane na niepełnosprawnych nie zostaną zmniejszone mimo pandemii koronawirusa.

– Na rok 2020 plany, które mamy zawarte, to ponad 27 mld złotych. Ubiegły rok to ponad 22 mld złotych. To jest to realne wsparcie, które różnymi programami, działaniami dla wsparcia osób niepełnosprawnych jest realizowane. Przypomnę, że został utworzony Fundusz Solidarnościowy, którego celem jest tworzenie programów, które będą realizowane poprzez jednostki samorządu terytorialnego, poprzez organizacje pozarządowe, aby organizować bezpośrednie wsparcie osób niepełnosprawnych – powiedziała Marlena Maląg.   

Minister przypomniała, że dzięki Funduszowi Solidarnościowemu realizowane są takie programy, jak np. centra opiekuńczo-mieszkalne, opieka wytchnieniowa i usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych.

Szefowa resortu rodziny poinformowała też, że na program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami w br. będzie przeznaczone 80 mln złotych.

RIRM

drukuj