Komisja zajmie się projektem dot. wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma się w południe zająć rządowym projektem dotyczącym wzrostu świadczenia pielęgnacyjnego.

Rząd przyjął wczoraj uchwałę umożliwiającą podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych, wypłacanych rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi. Od 1 maja będzie to 1000 zł, od 1 stycznia 2015 r. – 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. – 1300 zł netto – poinformował premier.

Tym samym, szef rządu nie przychylił się do postulatów opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się, aby ich wynagrodzenie od teraz wzrosło do poziomu płacy minimalnej. W tej sprawie już ósmy dzień kontynuują swój protest w Sejmie.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej, mówi, że trudno się dziwić rodzicom, że nie chcą się zgodzić na obietnice premiera.

– Tyle razy byli okłamywani, że nie wierzą w żadne obietnice. Dla ponad 100 tys. dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów każda kwota, nawet jeżeli dojdziemy do tej minimalnej pensji – 1300 zł na rękę jest kwotą śmieszną. Opiekując się takimi dziećmi, nie można podjąć żadnej pracy. Jeżeli mamy pojęcie, jak wygląda opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym, to wiemy, że jest to opieka 24 godz. na dobę – podkreśla poseł Stanisław Szwed.

Protestujący rodzice chcą stawić się na posiedzeniu sejmowej komisji. Oświadczyli też, że przygotowują własny projekt ustawy uwzględniający ich główne postulaty i będą starali się zainteresować nim posłów, aby ci zgłosili go jako poselski.

RIRM

drukuj