Osoby z niepełnosprawnościami zdobywają górskie szczyty
Osoby z niepełnosprawnościami mogą zdobywać górskie szczyty. Jest to możliwe chociażby dzięki podmiotom, które organizują takie wyprawy.
Góry to miejsce dla wszystkich osób, również tych z niepełnosprawnościami. Przykładem jest tu wiceprezes Fundacji „Terapeuta na 4 łapach” Krzysztof Miziniak.
– Moja przygoda z górami zaczęła się po pięciu latach, kiedy straciłem wzrok. Siedziałem pięć lat w domu nic nie robiąc. Po tych latach koleżanka zaprosiła mnie na wyjście na Śnieżnik. To było dla mnie trudne – mówił Krzysztof Miziniak, wiceprezes Fundacji „Terapeuta na 4 łapach”.
Trudne, ale jak się okazało nie niemożliwe.
– Zdałem sobie sprawę, że to wszystko siedzi w naszej głowie, ta nasza niepełnosprawność i że nie ma rzeczy niemożliwych, tylko musimy po prostu chcieć – zaznaczył Krzysztof Miziniak.
Ważnej jest jednak, aby do takiej wyprawy dobrze się przygotować. Warto przy tym skorzystać ze wsparcia np. asystentów turystycznych, którzy są zatrudnieni w organizacjach pozarządowych i pomagają osobom z niepełnosprawnościami przemieszczać się po górskim terenie – podpowiadał prezes Zarządu Fundacji Imago, Piotr Kuźniak.
– Bardzo często też podmioty takie, jak Fundacja Imago przygotowują wcześniej trasę, sprawdzają kąt nachylenia, czy da się po tych trasach przejechać wózkiem, który szlak będzie najbardziej odpowiedni – wyjaśnił.
Jak tłumaczyła Katarzyna Miziniak z Fundacji „Terapeuta na 4 łapach”, na co dzień organizuje zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i rekreacyjne z udziałem zwierząt dla osób z niepełnosprawnościami. W wakacje jednak, razem z nią, można również wybrać się na górską wyprawę.
– Taką nietypową, bo połączoną ze spotkaniem z końmi. Znaleźliśmy w górach przestrzeń przyjazną dla osób z niepełnosprawnością, w której możemy rozwijać się dzięki temu, że przebywamy wśród koni, pracujemy z końmi i właśnie dzięki takim zajęciom osoby z niepełnosprawnością mogą doświadczyć różnych bogatych emocji – wskazała Katarzyna Miziniak.
Taki wyjazd dla osób z niepełnosprawnościami, choć jest nie lada wyzwaniem, ma wiele zalet.
– Przede wszystkim daje możliwość korzystania z przestrzeni, która nas otacza, z przestrzeni publicznej na takich samych zasadach, jak dla osób pełnosprawnych. To pokazuje też, że osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować szereg aktywności – wyjaśnił Piotr Kuźniak, Prezes Zarządu Fundacji Imago.
Aktywności, dzięki którym poznają nowe miejsca, nowych ludzi i przełamią bariery, które być może do tej pory wydawały im się nie do pokonania.
TV Trwam News