fot. PAP

Po spotkaniu z premierem rodzice nadal protestują

Premier obiecał rodzicom dzieci niepełnosprawnych, że w sobotę o 18:00 przedstawi wstępne decyzje ws. zasiłku pielęgnacyjnego. Dodał, że w 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne na pewno przekroczy 1000 zł.

Tusk powiedział, że skonsultuje się z Ministrem Finansów i wieczorem przedstawi wstępne propozycje. Przypomniał, że rodzice dzieci niepełnosprawnych to nie jedyna grupa, która czeka na podwyżki świadczeń.

W piątek wieczorem na spotkaniu w Sejmie protestujący podkreślali, że czują się oszukani, gdyż mimo wielu spotkań m.in. z premierem, nie wprowadzono korzystnych dla nich rozwiązań.

Rodzice zapowiedzieli, że nie opuszczą gmachu Sejmu, dopóki nie będzie w przyszłym tygodniu ustawy podnoszącej zasiłek pielęgnacyjny. Zapewniali szefa rządu, że nie jest to żadna akcja polityczna i że nie reprezentują żadnej partii politycznej.

– Zostajemy w Sejmie do skutku. Nie wyjdziemy stąd, dopóki nie będzie decyzji o płacy minimalnej dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych i dopóki nie przyjdzie do nas pan premier Tusk. My czekamy na niego i mam nadzieję, że dzisiaj po konferencji z ministrem zdrowia przyjedzie tutaj – zajmie mu to 5, maksymalnie 10 minut. I porozmawia z nami i zrobi wszystko, żeby ta ustawa jak najszybciej weszła w życie – zadeklarowała jedna z protestujących matek, Maja Szulc.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych domagają się zwiększenia do wysokości płacy minimalnej  zasiłku pielęgnacyjnego dla rodzica z tytułu całkowitej rezygnacji z pracy.

W piątek “pełne poparcie” dla protestujących wyraziło OPZZ. Także politycy SLD zaapelowali w piątek do premiera Tuska, by spotkał się z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie. Sojusz chce też, by rząd złożył “terminowe obietnice” rozwiązania problemów opiekunów osób niepełnosprawnych.

Szef klubu PiS zwrócił się z prośbą o “jasną deklarację” klubów sejmowych ws. poparcia dla projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Został on złożony przez PiS do laski marszałkowskiej w lipcu 2013 r. Zakłada uchylenie przepisów wprowadzających kwotę kryterium dochodowego, od którego można ubiegać się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Projekt wprowadza przepis, zgodnie z którym specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku koniecznością sprawowania z stałej opieki nad niepełnosprawnymi członkami rodziny.

Marszałek Sejmu zadeklarowała, że udzieli protestującym w Sejmie wszelkiej niezbędnej pomocy, jak koce, ciepła żywność. Rodzice dzieci niepełnosprawnych (wraz z dziećmi, w sumie ok. 20 osób) protestują w Sejmie od środy.

RIRM

drukuj