Niemcy: Piloci Lufthansy będą strajkować

Piloci największego niemieckiego przewoźnika Lufthansy opowiedzieli się w referendum za strajkiem – poinformowało w piątek Stowarzyszenie Pilotów VC. Związkowcy nie podali dokładnego terminu strajku; ostrzegą pasażerów dwie doby przed początkiem akcji.

Ponad 90 proc. uczestników głosowania poparło wniosek o przeprowadzeniu strajku. Lufthansa musi od zaraz liczyć się z rozpoczęciem akcji, jednak ze względu na dobro pasażerów poinformujemy o niej 48 godzin wcześniej – powiedziała przedstawicielka VC Ilona Ritter. Dodała, że piloci zamierzają powstrzymać się od przerwania pracy w okresie wzmożonego ruchu związanego z Wielkanocą, jeżeli Lufthansa „nie zareaguje w sposób agresywny”.

Strajk ma dotyczyć zarówno samej Lufthansy, jak i jej spółek – Cargo i Germanwings. Natomiast spółki Swiss i Austrian Airlines mają własne umowy zbiorowe, co oznacza, że decyzja o strajku ich nie dotyczy – pisze agencja dpa.  Trwające od ponad dwóch lat negocjacje płacowe nie przyniosły wyników. 5,4 tys. pilotów domaga się podwyżki płac oraz zachowania przepisów umożliwiających im wcześniejsze przechodzenie na emeryturę.

Poszukując oszczędności, dyrekcja linii lotniczych wypowiedziała z końcem 2013 roku umowę regulującą świadczenia dla pilotów w wieku przedemerytalnym. Zlikwidowane przepisy umożliwiały pilotom po ukończeniu 55 lat przejście na emeryturę przy zachowaniu 60 proc. wynagrodzenia brutto. Obecnie piloci Lufthansy przechodzą na emeryturę w wieku 59 lat. Przewoźnik chce przedłużyć czas ich aktywności zawodowej.

Przepisy unijne zezwalają pilotom na pracę do 65. roku życia. Do 2011 roku mogli pilotować samoloty tylko do 60. roku życia. Wypowiedziana jednostronnie umowa przewidywała też rozwiązania korzystne dla zatrudnionych w przypadku utraty zdolności do wykonywania pracy pilota. Związkowcy domagają się podwyżki płac o blisko 10 procent, uzasadniając to żądanie brakiem porozumienia płacowego od dwóch lat. Lufthansa proponuje podwyżkę poborów o 3 proc. od 2016 roku.

Do tego czasu kierownictwo firmy chce wypłacać jedynie jednorazowe premie uzależnione od wyników pracy. Stowarzyszenie Pilotów przeprowadziło dwa odrębne głosowania. Za strajkiem płacowym opowiedziało się 97 proc. związkowców. Strajk w celu przywrócenia przepisów o wcześniejszych emeryturach poparło aż 99 proc. pilotów. W związku z rosnącą konkurencją ze strony innych linii lotniczych Lufthansa wdraża radykalny program oszczędnościowy.

PAP

drukuj