fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Szef MSZ Niemiec: OBWE pracuje nad nowym porozumieniem dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził w niedzielę nadzieję, że OBWE zakończy wkrótce prace nad nowym porozumieniem, które ma na celu utrzymanie kruchego rozejmu na wschodniej Ukrainie.

„Pracujemy z OBWE nad nowym porozumieniem, by utrzymać rozejm. Jesteśmy na etapie prac przygotowawczych, które pozwolą nam spotkać się wkrótce na szczeblu ministrów spraw zagranicznych” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji dziennikarzom w Oslo, gdzie składa oficjalną wizytę.

Steinmeier przyznał, że realizacja porozumień mińskich, które miały przyczynić się do uregulowania konfliktu zbrojnego w Donbasie, rozczarowuje, a sytuacja bezpieczeństwa w tym regionie jest „naprawdę niezadowalająca”.

Do OBWE należy 57 państw. W tym roku właśnie Niemcy sprawują przewodnictwo w tej międzynarodowej organizacji.

Od 1 września na wschodniej Ukrainie miało obowiązywać najnowsze porozumienie o rozejmie. Władze w Kijowie w sobotę poinformowały jednak, że prorosyjscy bojownicy łamią porozumienie i minionej doby 11 razy ostrzelali pozycje ukraińskich sił rządowych.

W czwartek resort finansów USA rozszerzył sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem ukraińskim. Sankcjami objęto m.in. przedsiębiorstwa budujące most nad Cieśniną Kerczeńską między Rosją a zaanektowanym przez nią Krymem. Administracja USA wielokrotnie zapewniała, że rozluźnienie sankcji będzie możliwe dopiero gdy wejdą w życie porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

PAP/RIRM

drukuj