fot. PAP

Powraca sprawa krzywd doznanych przez Polonię

Powraca sprawa nienaprawionych krzywd doznanych przez niemiecką Polonię. Kwestia jest pilna ponieważ, roszczenia Związku Polaków w Niemczech przedawnią się pod koniec roku.

Mec. Stefan Hambura, w imieniu związku, wystąpił w tej sprawie do ministra finansów Niemiec Wolfganga Schäuble`go. W liście przypomina podjętą niespełna trzy lata temu i niedokończoną dyskusję w Bundestagu na temat rehabilitacji polskiej mniejszości i wyrównana poniesionych przez nią strat.

Niemcy w III Rzeszy zajęli konta w bankach i nieruchomości o równowartości kilkuset milionów euro. Adwokat podkreśla, że sprawy majątkowe powinny być przedmiotem obrad okrągłego stołu, który ma się wkrótce zebrać.

Za kilka dni do Polski przybędzie także kanclerz Niemiec Angela Merkel, która spotka się z premierem Donaldem Tuskiem.

– Prezydent Grecji na spotkaniu z prezydentem Niemiec całkiem oficjalnie podniósł sprawę reparacji niemieckich wynikających z czasów II wojny światowej na rzecz Grecji. Myślę więc, że jeżeli pan premier Tusk spotka się z panią kanclerz Merkel, także powinien odważnie brać przykład prezydenta Grecji i poruszyć ten nierozwiązany wątek majątkowy Związku Polaków w Niemczech – powiedział mecenas.

Prezydent Grecji Karolos Papulias wezwał Niemcy do jak najszybszego podjęcia rozmów o reparacjach wojennych oraz o spłacie pożyczki, udzielonej przez greckie banki III Rzeszy pod przymusem II wojny światowej.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck stwierdził, że droga prawna dochodzenia tych roszczeń została już wyczerpana. Związek Polaków w Niemczech istnieje od 1922 roku.

Działalność mniejszości polskiej została zabroniona na mocy rozporządzenia hitlerowskiego feldmarszałka Hermanna Göringa w 1940 r.

RIRM

drukuj