Sejm przyjął nowelizację ustawy górniczej

Sejm przyjął większością głosów PO-PSL nowelizację ustawy górniczej. Posłowie przyjęli wszystkie poprawki zgłoszone prze Senat, które realizują, między innymi, ustalenia rządu ze związkami zawodowymi. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.

Sejm przyjął wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Pozwolą one na realizację rządowego planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Zawarto w nich również ustalenia porozumienia rządu ze związkami zawodowymi.

– Program naprawy, który przedstawia rząd, uwzględnia zarówno konieczność budowania silnego sektora górnictwa węgla kamiennego, ale – co niezwykle ważne – jest też wyrazem troski o to, by ci wszyscy, którzy pracują w tym sektorze, mogli myśleć pozytywnie o przyszłości swoich rodzin – powiedział Jacek Brzezinka, poseł PO.

Nowelizacją stworzy możliwość finansowania z budżetu państwa spółki restrukturyzacji kopalń. To do niej mają trafić nierentowne w ocenie rządu kopalnie. Nowe przepisy przewidują również, że część kopalń, które trafią do spółki mogą być sprzedane. Nabycie kopalni będzie jednak możliwe dopiero po zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Ta ustawa nie rozwiązuje problemów polskiego górnictwa. Dziś na stole obok porozumienia, powinna być położona strategia rozwoju górnictwa i strategia rozwoju energetyki, żebyśmy wiedzieli i mieli gwarancję tego, że polski rząd ma szczere intencje inwestowania i naprawy polskiego górnictwa, a nie jego likwidacji – mówiła poseł Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości.

Senat odrzucił wczoraj wszystkie poprawki złożone przez Prawo i Sprawiedliwość. Dotyczyły one, między innymi ograniczenia zarobków zarządów kopalń oraz zobowiązania spółek węglowych do przedstawiania corocznego audytu. Większość PO-PSL odrzuciła także poprawkę dotyczącą ponownego wpisania do ustawy obowiązku konsultacji społecznych w wypadku zwolnień lub przenoszenia pracowników do innych kopalń.

Rządowy plan uspokoił na pewien czas górników z Kompanii Węglowej. Tym czasem Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe podpisane ze związkami zawodowymi. Władze spółki chcą m.in.  zamrozić płace; zrezygnować z dopłat do zwolnień lekarskich oraz zmniejszyć deputat węglowy i rozłożyć go na raty. Sprzeciwiają się temu związki zawodowe działające w spółce. W poniedziałek i wtorek pracownicy JSW podejmą decyzję w sprawie rozpoczęcia strajku.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl