fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejm: odbyła się konferencja upamiętniająca ,,Żołnierzy Wyklętych”

W Sejmie odbyła się dziś konferencja upamiętniająca bohaterów konspiracji antykomunistycznej „Żołnierze Wyklęci – Droga Wolnych Polaków”. Spotkanie wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”.

Do parlamentu na konferencję przybyło ponad 40 Żołnierzy Niezłomnych z lat 1944-63. Obecny był także m.in. 95-letni gen. Jan Podhorski ,,Zygzak”, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, powstaniec warszawski.

Jest już nas mało i dlatego wnoszę i proszę tylko o wspomnienie, że Żołnierze Wyklęci to ci, którzy po 1945 roku nie mogli się pogodzić z nowym agresorem i jego krajowymi poplecznikami i mam szokujące dowody na to w tych ostatnich tygodniach, jak nas pilnowano – mówił gen. Jan Podhorski.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy głos zabrał także podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Poczytuję sobie za zaszczyt, iż jako prezydent Rzeczypospolitej mogę sprawować Patronat Narodowy nad tegorocznymi obchodami ku czci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Pragnę w ten sposób złożyć hołd należny uczestnikom podziemia niepodległościowego z lat 1944−1963. Chcę też zachęcić wszystkich rodaków, byśmy razem uczcili ich odwagę, wierność i zasługi dla Ojczyzny oraz upamiętniali ich działania. Serdecznie dziękuję wszystkim, dzięki którym prawda o tamtym zrywie została przechowana dla współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków. Dziękuję rodzinom niezłomnych, towarzyszom broni i przyjaciołom, którzy przez dziesięciolecia pielęgnowali pamięć o nich w swoich domach i sercach – czytał Wojciech Kolarski.

Konferencję zorganizowały Parlamentarne Zespoły: Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Miłośników Historii oraz Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych”.

RIRM

drukuj