Ustalanie listy kandydatów do KRS w komisji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się dziś ustaleniem listy kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Prawdopodobnie głosownia w Sejmie odbędzie się już jutro.

Do Sejmu wpłynęło 18 propozycji kandydatur. Po upublicznieniu nazwisk ubiegających się o członkostwo w KRS, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów spośród zgłoszeń. PiS zgłosiło 9 propozycji, Kukiz’15 – 6. Pozostałe partie nie skorzystały z prawa wskazania kandydatów. Platforma i Nowoczesna uzasadniają swoją decyzję twierdząc, że nie będą brać udziału w upolitycznianiu Rady.

Zadanie komisji jest bardzo proste. Muszą się na liście znaleźć ci, których kluby wskazały. PiS wskazał 9 kandydatów, bo zgodnie z ustawą tylko tylu mógł zgłosić. Opozycyjne kluby mogły łącznie zgłosić i zadbać o umieszczenie na liście 6 kandydatów. Nie będzie weryfikacji. Zadaniem komisji nie jest opiniowanie kandydatów, tylko ustalenie listy. Jak sądzę, na najbliższym posiedzeniu Sejmu – być może jutro – będzie głosowanie nad całą listą kandydatów do KRS – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Wybór członków KRS odbywa się większością 3/5 głosów. Rada składa się z 15 osób, a jej kadencja trwa 4 lata.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj