Sejm wybierze dziś nowy skład KRS?

Sejm ma dziś wybrać nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zatwierdziła wczoraj ostateczną listę kandydatów na członków Rady – 15 sędziów. Teraz będą oni przedstawieni całemu Sejmowi.

Zadaniem komisji sprawiedliwości jest przygotowanie ostatecznej listy kandydatów, która będzie przedstawiona Sejmowi. Nie jest to trudne zadanie, bo Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15 wskazały dokładnie 15 nazwisk, czyli tyle, ilu członków liczy KRS. Sytuacja byłaby inna, gdyby opozycja wskazała swoich kandydatów – zauważa przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

– Wtedy komisja miałaby obowiązek tak ukształtować i tak ustalić listę, ażeby na niej znalazł się przynajmniej jeden kandydat wskazany przez poszczególny klub opozycyjny – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Z przedstawionej przez komisję listy kandydatów Sejm większością 3/5 wybierze członków KRS. Opozycja ostrze krytyki kieruje nie tylko na posłów większości sejmowej, ale także wobec sędziów, którzy postanowili kandydować do Rady.

Nie może być zgody na to, by sędzia, który powinien być niezawisły, uczestniczył w łamaniu konstytucji. Nie ma usprawiedliwienia dla żadnej z tych osób, nawet jeżeli dotychczasowy dorobek czy ocena ich działalności byłaby pozytywna – zaznaczył Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Od kilku tygodni w mediach – i nie tylko – prowadzona jest kampania przeciwko kandydatom do KRS.

https://twitter.com/MalaEmiEmi/status/967016558412394497

Taki bilbord przygotowany przez organizację Akcja Demokracja pojawił się na Śląsku. W sobotę ustępujący członkowie Rady wystosowali apel, w którym sugerowali brak niezawisłości nowych członków Rady, a także wybranych przez nich przyszłych sędziów.

„Rada zauważa, że jednym z warunków niezawisłości wewnętrznej sędziego jest brak poczucia wdzięczności w stosunku do osób powołujących na stanowisko sędziego czy do pełnienia funkcji administracyjnej” – czytamy w apelu.

Wypowiedzi obecnej Rady nie mają wiele wspólnego z merytoryką. To wypowiedzi polityczne – ocenił mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.

Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa i przeciwników dokonujących się dzisiaj zmian jest motywowane bardzo niebezpieczną tezą, mianowicie tezą, że ten, kto mianuje sędziego, niejako dyktuje mu jego zachowanie i rozwiązania na sali sądowej. Tak nie jest – podkreślił mec. Andrzejewski.

Jeśli Sejm wybierze dziś nowych członków KRS, większość osób dotąd zasiadających w Radzie będzie musiała odejść. Na stanowisku pozostaną z racji sprawowanych funkcji: pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego,  przedstawiciel prezydenta, minister sprawiedliwości i reprezentujący Sejm posłowie oraz reprezentujący Senat senatorowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl