fot. PAP/Mateusz Marek

Sejm zajmie się w czwartek senackimi poprawkami do ustawy pozwalającej na wypłatę tzw. trzynastek

Sejm drugiego dnia posiedzenia zajmie się m.in. senackimi poprawkami do ustawy pozwalającej na wypłatę trzynastych emerytur.

W ubiegłym tygodniu Senat wniósł poprawki do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów wskazujących, że trzynaste emerytury będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Oznacza to de facto, że wsparcie nie zostanie wypłacone, ponieważ nie miałoby źródła finansowania.

Tymczasem we wtorek sejmowa komisja polityki społecznej zarekomendowała odrzucenie poprawek opozycji. PiS zapewnia, że pieniądze trafią do emerytów, ponieważ to jedna z najbardziej potrzebujących grup społecznych.

Nie ma zgody na odbieranie najsłabszym zagwarantowanych środków – zaznaczył poseł partii rządzącej Kacper Płażyński.

– Jestem zaskoczony tą decyzją senatorów opozycji. Być może jest tak, że dzisiaj mówią „A”, a jutro powiedzą „B”, jak to było z innymi programami, które rząd Prawa i Sprawiedliwości i polski parlament wprowadzał w życie. Nie wiem, skąd się to bierze. Zasadnicza kwestia przez nich podnoszona, że ma to być z tego, a nie innego funduszu, nie ma jakiegokolwiek znaczenia, bo to jest jedynie kwestia tego, skąd te pieniądze będą do polskich emerytów przepływać. Ważne, żeby te pieniądze były zabezpieczone w budżecie. Dzięki sprawnej polityce finansowej rządu Prawa i Sprawiedliwości tak właśnie jest – oznajmił Kacper Płażyński.

Zgodnie z ustawą, „trzynastki” mają być wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto. Głosowanie nad poprawkami opozycji zaplanowano w wieczornym bloku głosowań, który rozpocznie się o godz. 19.30.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj