fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Forum Współpracy Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych: europejska karta równości ma totalny charakter

Przyjęta przez poznańską radę miasta tzw. europejska karta równości ma totalny charakter; miasto uznaje sprawę równości płci jako sprawę dla samorządu najważniejszą, pierwszoplanową i fundamentalną – uważa Forum Współpracy Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych.

Forum wydało oświadczenie w związku z przyjęciem we wtorek przez Radę Miasta Poznania tzw. europejskiej karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym. Apeluje w nim do wojewody wielkopolskiego, by uchylił uchwałę rady miasta ws. przyjęcia dokumentu.

Jak oceniono, „zdumienie budzi fakt, że karta, mimo że regulować ma wszystkie obszary aktywności miasta, została przyjęta bez szerokiej debaty i konsultacji społecznych”.

„To, co najbardziej niepokoi, to totalny charakter karty. Miasto uznaje sprawę równości płci jako sprawę dla samorządu najważniejszą, pierwszoplanową i fundamentalną, sprawą, której podporządkowane mają być wszystkie inne działania, w każdym obszarze aktywności. Sprawa równości płci ma mieć pierwszeństwo i być przedkładane ponad inne chronione wartości, w tym dobro rodziny” – napisali autorzy oświadczenia.

Jak wskazano, szereg zapisów dokumentów przyjętych przez radę miasta jest sprzecznych z obowiązującym prawem. Wskazano przepis, który zobowiązuje sygnatariusza karty równości do sprawdzania materiałów edukacyjnych szkół i innych programów edukacyjnych oraz metod nauczania, w celu zapewnienia, że zwalczają one stereotypowe postawy i praktyki.

„Tego rodzaju forsowanie zmian w programach nauczania stanowi istotną ingerencję w prawa rodziców do wpływu na wychowanie i edukację swych dzieci, chronionych przez art 48 ust 1 Konstytucji. Co więcej, oznacza także złamanie Prawa oświatowego, które nie przewiduje kompetencji do kształtowania przez prezydenta miasta treści nauczania dzieci w szkole” – oceniono.

W opinii Forum innym przykładem jest stawiany przez kartę, niezgodny z obowiązującym prawem, wymóg prowadzenia polityki równości przez podmioty współpracujące z miastem i realizujące zadania przez nie zlecone.

„Przyjęcie karty i aplikacja podjętych w niej zobowiązań będzie miało długofalowo katastrofalne skutki dla całego miasta. Realizacja utopii zawsze prowadzi do dramatów jednostek, które takim eksperymentom są poddawane, a w tym wypadku chodzi o wszystkich mieszkańców naszego miasta” – stwierdzono w oświadczeniu.

Tzw. europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym opracowano w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy w 2006 r. Zobowiązuje ona europejskie samorządy lokalne i regionalne do użycia ich kompetencji i wpływów w celu osiągnięcia większej równości w swojej społeczności. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że przyjęcie karty ma być „formalnym wyrazem zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym, a także deklaracją wdrażania na terenie miasta wynikających z niej zobowiązań”.

Forum Współpracy Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych zrzesza szereg podmiotów tj. Kongres Kobiet Konserwatywnych, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Fundacja „Głos dla Życia” czy Polskie Forum Rodziców.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl