fot. wikipedia

Poznań: w Wielkim Poście wierni będą pielgrzymować do kościołów stacyjnych

Do pielgrzymowania w trakcie Wielkiego Postu do kościołów stacyjnych Poznania zaprosił wiernych metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Modlitwy w kolejnych świątyniach miasta – co dzień w innej – będą się odbywać od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej.

Tradycja stacyjnego pielgrzymowania wywodzi się z Rzymu, sięga przełomu IV i V wieku. Modlitwa wielkopostna w kościołach stacyjnych organizowana jest w Poznaniu po raz trzeci. Wydarzeniu towarzyszy hasło „W mocy Ducha Chrystusa Ukrzyżowanego”.

Pierwszym kościołem stacyjnym będzie w środę poznańska bazylika archikatedralna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. W kolejnych dniach wierni gromadzić się będą w innym miejscu, w ponad 30 kościołach i w szpitalnej kaplicy. Każdej stacji towarzyszy intencja modlitewna. Także na zakończenie, w Niedzielę Palmową, wierni spotkają się w katedrze.

Do pielgrzymowania do kościołów stacyjnych zachęcił metropolita poznański. Ks. abp Stanisław Gądecki pokreślił w zaproszeniu skierowanym do wiernych, że inicjatywa ma pomóc w dobrym przeżyciu Wielkiego Postu.

„Wyrażam nadzieję, że przeżywanie już po raz trzeci w naszym mieście modlitwy stacyjnej przyniesie wszystkim pielgrzymom prawdziwą przemianę serc oraz umocni wiarę i uzdolni do dawania prawdziwego świadectwa zaangażowania w życie Kościoła lokalnego i własnej wspólnoty parafialnej” – napisał metropolita poznański.

Spis kościołów stacyjnych, szczegółowy program i intencje modlitewne towarzyszące poszczególnym stacjom znaleźć można m.in. na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej.

Tradycja stacyjnego pielgrzymowania w czasie Wielkiego Postu trwa w Rzymie do chwili obecnej. Przed Poznaniem taką formę przygotowań do Wielkanocy zainicjowały także inne polskie miasta.

PAP/RIRM

drukuj