Poznań: 100 mln na program „Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych”

100 mln zł – tyle pieniędzy zostanie przeznaczonych na pilotażowy program „Słoneczne dachy dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych”. Program rusza w Poznaniu.

W ramach programu na dachach poznańskich osiedli mają powstać instalacje fotowoltaiczne. Pozwalają one na produkcję zielonej energii ze światła słonecznego.

Program zostanie sfinansowany wspólnie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzki oddział Funduszu w Poznaniu. W poniedziałek podpisane zostało porozumienie w tym zakresie.

Nabór wniosków do pilotażu ruszy na początku marca. Wnioski spółdzielni mieszkaniowych będą rozpatrywane na bieżąco. Także na bieżąco będą przekazywane środki w ramach wieloletniej pożyczki.

– Koszty takiego zainstalowania panelu za pośrednictwem programu kredytowego obydwu funduszy kompensowane będą obecnymi rachunkami za energię. Zamiast płacić za energię, taka wspólnota czy spółdzielnia będzie płaciła kredyt, natomiast z czasem – kiedy osiągnięta zostanie stopa zwrotu – energia dla mieszkańców tego bloku czy budynku po prostu będzie już spłacona, czyli w pewnym sensie będzie za darmo – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.

Instalacja ma przynieść 300 zł rocznie oszczędności na jedno mieszkanie. Takie wyliczenie przedstawiono na podstawie analizy przeprowadzonej na poznańskim Osiedlu Zwycięstwa. Na potrzeby symulacji założono, że instalacje powstaną na dachach trzynastu 16-piętrowych bloków. Łączna moc instalacji wyniesie 500 kW.

Prognozowana roczna produkcja ma wynieść 500 MWh zielonej energii.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl