fot. wikipedia.org

Poznań: Otwarto mobilną wystawę poświęconą początkom państwa polskiego

Mobilną, multimedialną wystawę pt. „Polska w Europie. Wszystko zaczęło się 1050 lat temu w Wielkopolsce” otwarto wczoraj w Poznaniu. Ekspozycja pokazująca historię początków państwa polskiego pokazywana była dotąd w Czechach i Niemczech.

Wystawa przedstawia Wielkopolskę jako kolebkę polskiej państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Powstała na zlecenie wielkopolskiego samorządu i prezentowana jest w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

W specjalnym namiocie sferycznym prezentowane są kopie historycznych przedmiotów, kojarzonych z początkami polskiej państwowości tj. kielich św. Wojciecha, skrzynka relikwiarzowa z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, grzebień liturgiczny z Ostrowa Lednickiego, Stauroteka – relikwiarz z przełomu X-XI w., czy kopia włóczni św. Maurycego, dar Ottona III dla Bolesława Chrobrego. Każdy z przedmiotów jest opisany.

Ponadto na 10 ekranach LCD można obejrzeć film zrealizowany z wykorzystaniem grafik, reprodukcji historycznych obrazów, specjalnie przygotowanych animacji i scen batalistycznych oraz materiały multimedialne przedstawiające eksponaty w technice 360 stopni. Ścieżki audio do materiałów odsłuchać można przy pomocy słuchawek.

Ekspozycja była dotąd prezentowana w Pradze, Goerlitz, Lipsku, Dreźnie i Berlinie.

Wystawa potrwa od 2 do 10 listopada. Po pokazie w Poznaniu będzie prezentowana w Brukseli.

PAP/RIRM

drukuj