fot. flickr.com

Poznań: Siedem osób zatrzymanych ws. przestępstw komputerowych

Siedem osób zatrzymano w związku z prowadzonym przez wielkopolską policję śledztwem w sprawie przestępstw komputerowych. Według wyliczeń, sprawcy, przełamując w sieci zabezpieczenia cudzych kont bankowych, uzyskali dzięki przestępczej działalności ponad 1 mln zł.

Postępowanie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prowadzi Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu.

Prokuratura podała, że na początku tego tygodnia policjanci zatrzymali pięć osób, którym zarzucono między innymi popełnienie przestępstw komputerowych. Miały one polegać na doprowadzeniu pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Chodzi o przełamanie za pośrednictwem Internetu, zabezpieczeń informatycznych poszczególnych kont bankowych, a następnie dokonanie z tych kont nieautoryzowanych przelewów i wypłaty zdobytych w ten sposób pieniędzy w bankomatach na terenie kraju.

„Na obecnym etapie prowadzonego śledztwa łączna wartość korzyści majątkowych uzyskanych przez sprawców przekracza milion złotych” – podała prokuratura.

Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane, wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu.

W czwartek, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali kolejne dwie osoby.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura Regionalna w Poznaniu podała, że sprawa ma charakter rozwojowy.

PAP/RIRM

drukuj