fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Autor pseudosztuki „Klątwa” kuratorem festiwalu Malta

Twórca bluźnierczego spektaklu „Klątwa” jest kuratorami poznańskiego festiwalu Malta. Wcześniej organizatorzy festiwalu wydali oświadczenie, w którym solidaryzują się z autorami pseudosztuki.

O Malta Festival Poznań było bardzo głośno w 2014 roku. Wtedy w jego programie znalazł się bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”. Widowisko było drwiną z męki Chrystusa. Przeciwko bluźnierstwu zaprotestowali mieszkańcy Poznania. Władze miasta ugięły się i odwołały spektakl.

– Festiwal Malta kiedyś był festiwalem ciekawym, interesującym Poznaniaków. Dzisiaj niestety tak naprawdę próbuje odbudowywać swoją popularność na kontrowersji, na skandalu – mówi Szymon Szynkowski, poseł PiS i wieloletni radny miasta Poznania.

Festiwal Malta finansowany jest z budżetu miasta – kwotą 2,5 mln złotych. Kuratorem tegorocznego festiwalu będzie reżyser bluźnierczej „Klątwy”.

– Pan Oliver Frljić będzie jednym z kuratorów najbliższego festiwalu Malta – potwierdziła Justyna Makowska, dyrektor wydziału kultury urzędu miejskiego w Poznaniu.

Dyrektor dodaje, że nie obawia się protestów ze strony mieszkańców Poznania.

– Jesteśmy miastem, które nie stosuje ani cenzury prewencyjnej, ani cenzury. Dajemy możliwość wypowiedzi artystycznej twórcom – zaznaczyła Justyna Makowska.

Przypomnijmy, w „Klątwie” zobaczyć można między innymi ścinanie krzyża piłą mechaniczną, podcieranie się flagą Watykanu i upokorzenie papieża Polaka, św. Jana Pawła II.

– Generalnie jest to uderzenie we wszystko, co stanowi świętość w wymiarze religijnym i w wymiarze narodowym – tłumaczy profesor Marek Dyżewski, wykładowca akademicki i historyk sztuki.

W Poznaniu od lat rządzi Platforma Obywatelska, która nie widzi problemu w tym, że autor bluźnierczego spektaklu będzie kuratorem tegorocznego festiwalu.

– Ja mam problem z ingerencją polityków w kulturę. Uważam, że politycy w kulturę nie powinni ingerować. Natomiast źle to świadczy o tym reżyserze, że w taki tani sposób próbuje zyskać popularność – komentuje Tomasz Lipiński, radny miasta Poznania z Platformy Obywatelskiej.

Z radnym PO nie zgadza się poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego Bartłomiej Wróblewski.

– Radni miejscy mogą i powinni wykonywać działania, w których pokażą swój sprzeciw wobec takiej decyzji personalnej – zaznacza Bartłomiej Wróblewski.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak słynie z niechęci do Kościoła. Nie zgodził się m.in. na ustawienie figury Chrystusa na placu Adama Mickiewicza. Aktywnie wspiera również tzw. Komitet Obrony Demokracji oraz uczestniczy regularnie w Marszach Równości.

– Zakładam, że prezydent Poznania wreszcie pójdzie po rozum do głowy i wreszcie podejmie odpowiednią interwencję w tej sprawie, ponieważ wywoływanie skandalu w tej chwili to jest wizytówka miasta Poznania – mówi Mateusz Rozmiarek z PiS, radny miasta Poznania.

Tymczasem organizatorzy festiwalu Malta zapewnili, że solidaryzują się z twórcami bluźnierczej „Klątwy”. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chorwacki skandalista nie tylko będzie jednym z kuratorów poznańskiego festiwalu, ale wystawi również w stolicy Wielkopolski swój spektakl.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj