By Radomil - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2530683

Poznań: akt oskarżenia wobec grupy zajmującej się m.in. handlem ludźmi

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem ludźmi, oraz organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Wietnamu z Polski do krajów Europy Zachodniej.

Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym członkom grupy grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki, akt oskarżenia wobec czterech obywateli Polski to efekt śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

„Funkcjonariusze SG rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się nielegalnym przerzutem obywateli Wietnamu z Polski na zachód Europy. Członkowie grupy zajmowali się także przerzutem przez naszą granicę małoletnich cudzoziemców, których wprowadzano w błąd co do warunków przyszłej pracy w celu wykorzystania ich do pracy o charakterze przymusowym” – tłumaczył Rafał Potocki.

Według ustaleń śledczych, członkowie grupy zapewniali cudzoziemcom m.in. miejsce pobytu, pozyskiwali środki transportu oraz kierowców, którzy za wynagrodzeniem przewozili obywateli Wietnamu przez granicę Polski.

„Z zebranego w sprawie materiału wynika, że grupa, która działała na przełomie 2014 i 2015 roku zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy z Polski do krajów Europy Zachodniej dla nie mniej niż 272 obywateli Wietnamu” – podkreślił Rafał Potocki.

W trakcie działań funkcjonariuszy SG zatrzymanych zostało 4 członków grupy; troje z nich to mieszkańcy mazowieckiego, natomiast jeden z nich – województwa łódzkiego.

„Dwóch zatrzymanych nadal przebywa w areszcie, natomiast wobec pozostałych dwóch zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. W toku prowadzonych czynności procesowych ujawniono i zabezpieczono 8 paszportów osób narodowości wietnamskiej, ponad 30 tys. zł w różnych walutach, środki odurzające w postaci marihuany, amfetaminy i ekstazy w ilości 26 tabletek. Zabezpieczono także telefony komórkowe, komputerowe nośniki danych oraz dokumenty, które są dowodami w sprawie” – tłumaczył Rafał Potocki.

Członkom grupy przedstawiono zarzuty „organizowania innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy naszego kraju, handlu ludźmi, przywłaszczania cudzych dokumentów oraz posiadania środków odurzających”.

Kierującemu grupą 30-letniemu mieszkańcowi Warszawy pochodzenia wietnamskiego grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałym członkom grupy: trzem mężczyznom w wieku 29, 47 oraz 54 lat grozi do 8 lat więzienia.

Rafał Potocki przypomniał, że za przestępstwo handlu ludźmi grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

PAP/RIRM

drukuj