fot. caritas.pl

Caritas poszukuje wolontariuszy

Poznańska Caritas poszukuje chętnych, którzy zaangażują się w wolontariat. Chodzi o odwiedzanie osób starszych i chorych w ich domach.

Pomysł wolontariatu domowego wyszedł od seniorów i osób chorych. To właśnie oni apelowali do pracowników Caritas z prośbą o znalezienie wolontariuszy, którzy przyjdą im z pomocą. 

– Chcemy wyjść do nich, przyjść, odwiedzać ich, towarzyszyć. I też bardzo ważne, że chcemy być ich towarzyszem, a nie opiekunem. Tak więc podejmujemy taką najprostszą pomoc, jaką jest rozmowa, zakupy, drobne prace porządkowe – wyjaśniła Karolina Dragan z poznańskiej sekcji Caritas.

Zgłaszać mogą się wszyscy, którzy chcą zrobić coś dobrego, ale szczególnie mile widziani są młodzi ludzie. Aby zostać wolontariuszem Caritas trzeba mieć skończone 16 lat.

– Chodzi o to, by poświęcić swój czas. Czasami można nawet nic nie mówić, nie działać, tylko po prostu być obok, jeśli chodzi o osoby starsze – podkreślił ksiądz Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

W tej chwili starszym pomaga około 200 wolontariuszy poznańskiej Caritas, ale potrzeby są zdecydowanie większe, stąd apel o pomoc. 

– Praca w Caritas daje bardzo wiele radości. Można poznać wielu ciekawych ludzi, dlatego bardzo serdecznie zachęcam wszystkich do przyjścia do nas i dołączenia do grona wolontariuszy – mówiła Magdalena Królikowska, która w Caritasie odbywa staż.

Natalia jako wolontariuszka pracuje już kilka lat.

– Pierwszym impulsem tak naprawdę było to, że namówił mnie po prostu ksiądz. Już wiele lat temu namówił mnie, żebym pomogła i tak spontanicznie wzięłam udział w pierwszej akcji i jestem do tej pory – zaakcentowała wolontariusza Natalia.

Wolontariusze poznańskiej Caritas działają na trzech płaszczyznach. Angażują się w wolontariat domowy, akcyjny i w miejscach pomocy np.: w jadłodajniach, świetlicach, domach pomocy społecznej czy szpitalach.

Hasłem Centrum Wolontariatu Caritas są słowa: „Po pierwsze miłość”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj