24. edycja akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Po raz 24. na wielu wigilijnych stołach zapłonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – dziś zainaugurowano tegoroczną edycję akcji pod hasłem „Miłosierdzie jest jedno”. W tym roku 10 groszy z każdej sprzedanej świecy trafi do dzieci z Ameryki Południowej.

Akcja organizowana jest przez Caritas, od 2000 r. wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego.

Jak zaznaczył dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom na stałe wpisało się już w tradycję polskich wigilii.

„Nie ma chyba takiego stołu wigilijnego, na którym nie paliłaby się świeca Caritas – ten płomień, który jednoczy tak bardzo mocno rodziny. Widziałem, że ta świeca jest obecna na stołach także w innych krajach, do których emigrują Polacy, m.in. w Wielkiej Brytanii i USA” – podkreślił.

Przypomniał, że tegoroczne hasło akcji – „Miłosierdzie jest jedno” – przypomina, że od 2000 r. jest to akcja ekumeniczna.

„Bo miłosierdzie jest jedno – czy to katolickie, prawosławne czy protestanckie. Bo my jesteśmy powołani do tego, żeby przypominać, że mamy być miłosierni” – zaznaczył ks. Marcin Iżycki.

Dodał, że najprostszym sposobem na włączenie się w akcję jest kupienie świecy Caritas, które od najbliższej niedzieli będą rozprowadzane w parafiach w całej Polsce.

„Dzięki tej świecy my pomagamy dzieciom w naszych ośrodkach i świetlicach – to jest taka pomoc stała, codzienna. Pomagamy im także w wyjazdach na wakacje i na ferie” – zaznaczył.

Jak poinformował ks. Marcin Iżycki, w tym roku 10 groszy z każdej sprzedanej świecy zostanie przeznaczone na pomoc ubogim dzieciom w Ameryce Południowej.

„Tam jest wiele dzieci bardzo biednych, mieszkających często w tragicznych warunkach, na śmietnikach. Jest wiele dzieci, którym pomagają polscy misjonarze i tę pomoc będziemy realizować właśnie przez nich” – wyjaśnił.

Po konferencji odbyła się część artystyczna inauguracji połączona z rozpaleniem wigilijnej świecy z udziałem dzieci z Klubu Alternatywnego – placówki wychowawczej dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez Caritas diecezji warszawsko-praskiej.

Akcję można wesprzeć kupując świecę, których dystrybucja odbywa się tradycyjnie w parafiach. Można również wysłać SMS o treści „SWIECA” pod numer 72052 lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Pomysł Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zrodził się na zebraniu księży dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1993 roku, w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży w Rusinowicach. Rok później postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom a projekt zyskał obecną nazwę – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Od jubileuszowego 2000 roku akcja organizowana jest wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. Od tego momentu odbywa się także wspólna, ekumeniczna inauguracja.

PAP/RIRM/TV Trwam News


[GALERIA] Warszawa: Inauguracja tegorocznej akcji Caritas Polska – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Fot. PAP/Marcin Obara

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl