fot. twitter.com/CaritasPolska

Caritas Polska: Polacy przekazali ponad 500 tys. zł. na wsparcie akcji „Paczka dla Wenezueli”

Polacy przekazali ponad 500 tys. zł. na wsparcie akcji „Paczka dla Wenezueli”. Pozwoli to na kontynuację programu przez kolejne sześć miesięcy. Kupiona dzięki projektowi żywność trafia do setek najbardziej potrzebujących rodzin przy granicy kolumbijsko-wenezuelskiej.

W informacji przekazanej w piątek przez Caritas Polska podano, że z powodu kryzysu gospodarczego z Wenezueli w ciągu ostatnich 5 lat wyjechało blisko 5 mln osób.

„Dla wielu z nich, zwłaszcza tych uciekających do sąsiedniej Kolumbii, nieprzygotowanej na przyjęcie rzeszy migrantów, głód stał się codziennością. Dane przekazywane przez Caritas Venezuela mówią, że 45 proc. Wenezuelczyków nie je mięsa, 74 proc. nie je produktów mlecznych, 55 proc. nie spożywa jajek, a 58 proc. nie ma dostępu do produktów z białkiem. Uciekają, aby poprawić swoją sytuację, najczęściej wybierając Kolumbię, która przyjęła połowę Wenezuelczyków opuszczających swój kraj w ostatnich latach. Ponad 200 tys. z nich przebywa w nieformalnych obozowiskach w przygranicznym regionie Norte de Santander” – zwraca uwagę Caritas Polska.

Pandemia COVID-19 tylko pogłębiła katastrofę, narażając na kolejne niebezpieczeństwo miliony bezbronnych Wenezuelczyków” – dodaje.

W ramach programu „Paczka dla Wenezueli” Polacy przekazali ponad 500 tys. zł. na wsparcie.

„Początkowo projekt zakładał dystrybucję paczek wśród potrzebujących rodzin oraz wsparcie jadłodajni, z których korzystają Wenezuelczycy i najubożsi Kolumbijczycy przebywający na kolumbijsko-wenezuelskim pograniczu. Jednak pandemia spowodowała zamknięcie jadłodajni, stąd decyzja o zwiększeniu liczby rodzin objętych bezpośrednio pomocą żywnościową. Przy przerwanym z powodu pandemii łańcuchu dostaw na świecie jest to dla nich często jedyna pomoc, dzięki której rodziny z dziećmi, seniorami i osobami niepełnosprawnymi mają co jeść. W sierpniu i wrześniu 575 rodzin otrzymało 3,5 tys. paczek z jedzeniem” – poinformował Caritas Polska.

Program „Paczka dla Wenezueli” jest realizowany we współpracy z Caritas Colombia, Bankiem Żywności Diecezji Cúcuta i Jeronimo Martins Colombia.

PAP

drukuj