Polska pomoc powodzianom w Albanii

Sprzed AGD zakupiony dzięki funduszom z Caritas Polska trafił we wtorek do mieszkańców Albanii poszkodowanych przez powodzie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Caritas Polska i Caritas Albania, Ambasador Polski w Albanii Karol Bachura oraz prezydent miasta Kamza Xhelai Mziu położonego nieopodal stolicy kraju Tirany.

To kolejny etap pomocy dla albańskich rodzin dotkniętych w ostatnich dwóch latach skutkami żywiołu. Albania to jeden z najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych krajów Europy, który dodatkowo  nawiedzany jest przez powodzie, trzęsienia ziemi, a w okresie letnim susze. Dużym problemem jest bezrobocie i brak perspektyw na lepsze życie. Wielu młodych ludzi jedyną nadzieję widzi tylko w emigracji.

Caritas Polska przeznaczyła ponad 110 tys. euro, uzyskanych podczas specjalnych zbiórek, na pomoc osobom dotkniętych skutkami powodzi w dwóch ostatnich latach. Pomoc dotarła do  ponad 130 rodzin.

Projekt pomocy, jak wskazuje o. Andrzej Michoń, redemptorysta pracujący w Albanii, podzielony był na dwa etapy.

Realizowany był w regionie Szkodry,  gdzie pomagano ludziom bezpośrednio po powodzi w remoncie zalanych domów,  zakupiono cement, cegły, farby, okna,  drzwi, meble, materace. Kolejnym etapem pomocy był zakup sprzętu AGD dla rodzin,  które już uporały się ze skutkami powodzi. 70 lodówek, 75 pralek automatycznych, 20 kuchenek gazowo – elektrycznych, grzejniki,  żelazka. Te artykuły zostały opatrzone logiem Caritas Polska i wręczone potrzebującym – podkreśla o. Andrzej Michoń CSsR.

Redemptorysta posługujący w Albanii akcentuje, że taka pomoc, to dobra okazja do promocji Polski, gdyż większa część zakupionych artykułów pochodzi z naszej Ojczyzny.

RIRM


[GALERIA] Polska pomoc powodzianom w Albanii – fot. o. Andrzej Michoń CSsR.

drukuj