PAP/Wojtek Jargiło

Polska pomoc uchodźcom

Ponad 2,1 mln uchodźców wojennych wjechało na teren naszej ojczyzny od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W pomoc Ukraińcom angażuje się rząd, samorządy, organizacje pomocowe i kościelne, a także osoby prywatne.

Kościół w Polsce aktywnie pomaga uchodźcom wojennym. Nasi wschodni sąsiedzi znajdują schronienie w wielu parafiach i zgromadzeniach zakonnych. Z pomocą uchodźcom z Ukrainy śpieszy także Caritas Polska. Organizacja zebrała już 83 mln złotych. Blisko 39 mln zł z tej kwoty pochodzi ze zbiórek prowadzonych w parafiach w Środę Popielcową i w poprzedzającą ją niedzielę – mówił ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– W pierwszej chwili organizacje Caritas-Spes oraz Caritas Ukraina otrzymały od Caritas Polska 500 tys. złotych. Caritas w Polsce organizuje transporty humanitarne na Ukrainę. Od początku wojny wysłaliśmy ok. 500 samochodów ciężarowych i busów. Wartość tej pomocy szacujemy na 35 mln złotych. Wysłaliśmy żywność, środki higieniczne, opatrunkowe, ale także generatory prądu, środki czystości, koce, śpiwory, karimaty i latarki – poinformował ks. dr Marcin Iżycki.

W pomoc Ukraińcom włączają się wolontariusze.

– W 26 punktach pomocy przygranicznej Caritasu i w Konsultach Zakonów Żeńskich działa 1200 wolontariuszy. Ponad 130 placówek Caritasu wydaje uchodźcom blisko 47 tys. posiłków dziennie. Z tej formy pomocy skorzystało już prawie 500 tys. osób – wyjaśnił dyrektor Caritas Polska.

W pomoc uchodźcom włącza się także Pierwsza Dama. Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Nowym Jorku prowadziła rozmowy dotyczące pomocy ukraińskim mamom i dzieciom, zwłaszcza tym, które są w najtrudniejszej sytuacji.

– To jest przyjęcie zarówno w Polsce, jak i zorganizowanie przez Pierwszą Damę miejsc, które pozwalają, żeby ciężko chore dzieci z Ukrainy trafiały i mogły być leczone w Europie – podkreślił Paweł Mucha, doradca Prezydenta RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl