fot. Adam Guz/KPRM

Od soboty cała Polska staje się strefą czerwoną. Nowe obostrzenia w działalności m.in. restauracji, sanatoriów i sklepów

Cała Polska od soboty, 24 października, staje się strefą czerwoną – poinformował w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się trybie zdalnym, młodzież będzie mogła wychodzić tylko pod opieką dorosłych, a lokale gastronomiczne przez 2 tygodnie będą świadczyły tylko usługi na wynos. Zakazana będzie także wszelkiego rodzaju aktywność powyżej 5 osób w jednej grupie.

„Wszystkie zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier poinformował, że zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

„W godzinach od 8.00 do 16.00 dzieci i młodzież nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach; mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego” – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży”.

Lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak jak dotychczas; będą mogły wydawać jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia – poinformował premier.

Jak dodał, ograniczenie może zostać przedłużone, „jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła”.

„Zdaniem specjalistów, (…) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria – zostaną one zamknięte po zakończeniu trwających obecnie turnusów – zapowiedział szef rządu.

„Zamykamy również sanatoria, prócz sanatoriów, które teraz jeszcze kończą turnusy. To jest niezbędne, bo 70 procent osób przebywających w sanatoriach, to seniorzy powyżej 60. roku życia” – powiedział premier.

W związku ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem zakazana będzie wszelkiego rodzaju aktywność powyżej 5 osób w jednej grupie – poinformował Mateusz Morawiecki. Dodał, że tych obostrzeń nie trzeba będzie stosować w przypadku osób mieszkających razem.

„Czwartym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób, powyżej pięciu w jednej grupie, a więc różnego rodzaju zebrań, aktywności, spotkań. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie i takie też jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń” – oznajmił prezes Rady Ministrów.

Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenie to nie będzie dotyczyło osób, które mieszkają razem, czy przypadków wykonywania celów zawodowych np. na budowie.

PAP

drukuj