Premier Morawiecki: Można walczyć o silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy

Można walczyć o niepodległą, silną Rzeczpospolitą w sposób bezkrwawy i takie czasy są naszym udziałem; dzisiaj ta niepodległość to w dużym stopniu los firm, przedsiębiorstw w waszych rękach – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na gali plebiscytu „Firma 100-lecia Niepodległości”.

„Można walczyć o niepodległość przedsiębiorczością, gospodarnością, kreatywnością i innowacyjnością waszych przedsiębiorstw, którymi zarządzacie dobrze, solidnie, do przodu” – oświadczył premier podczas gali organizowanej przez tygodnik „Gazeta Polska”.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, „ten współczesny wyraz dbałości o naszą Ojczyznę i suwerenność jest bardzo ważny”.

„Poplątana historia Polski ostatnich trzydziestu lat (…) doprowadziła nas do takiego momentu, w którym znaczna część naszej gospodarki jest w rękach innych przedsiębiorstw, z innych nacji” – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że „to nie musi być niedobre”, ponieważ często te przedsiębiorstwa płacą tutaj podatki, rozwijają swoje działy badań i tutaj tworzą miejsca pracy.

„Ale też w szczególny sposób, tak jak o sile francuskiej gospodarki świadczą francuskie przedsiębiorstwa, o sile niemieckiej gospodarki – niemieckie (…) tak też z biegiem lat o sile polskiej gospodarki coraz bardziej będą świadczyć silne polskie przedsiębiorstwa zdolne do ekspansji międzynarodowej, zdolne do łączenia sił, płacące tutaj podatki, tworzące nowe innowacyjne miejsca prac, oparte o wdrożenia, badania, rozwój i współpracę z nauką” – zaznaczył premier.

Premier podziękował zebranym za to, że – jak mówił – mamy coraz więcej takich przedsiębiorstw, które są siłą napędową i lokomotywą naszej gospodarki.

„Budujemy suwerenność Polski rozumianą według definicji XXI w., polegającą na bardzo dobrze rozwiniętej sieci współpracy na arenie międzynarodowej, popartej rosnącym kapitałem polskim” – dodał.

Podkreślił też, że „budujemy silną gospodarkę na kolejne 100 lat, a może nawet dłużej”.

„Życzyłbym sobie, by te zmieniające się okoliczności doprowadziły do tego, że coraz więcej marek polskich będzie budowanych, bardzo intensywnie rozwijanych w oparciu o polskie przedsiębiorstwa” – dodał.

Zdaniem premiera, „nie ma silnej gospodarki bez silnego społeczeństwa”.

„Społeczeństwo zawiera w sobie gospodarkę, to dlatego nowy model gospodarczy, który my zaproponowaliśmy jest innym modelem, jest modelem solidarnościowym, opartym o silną gospodarkę włączającą maksymalnie dużo sfer życia społecznego, opartą o sprawiedliwy paradygmat gospodarczy” – wskazał.

Podczas gali został także odczytany specjalny list, który na ręce redaktora naczelnego tygodnika Tomasza Sakiewicza, wystosował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Na Pańskie ręce pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania dla zespołu <<Gazety Polskiej>> za życzliwą pamięć i zaproszenie na galę wręczenia nagród <<Firma 100-lecia Niepodległości>> – podkreślił prezes PiS.

Pogratulował przy tym „wspaniałego pomysłu”, jakim jest projekt „Gospodarczy Fundament Niepodległości” w ramach którego został zorganizowany plebiscyt na firmę i markę 100-lecia Niepodległości.

„Ta niezwykle cenna inicjatywa nie tylko popularyzuje, poszerza i pogłębia wiedzę o ekonomicznej historii Polski Odrodzonej, ale także czyni wydarzenia z gospodarczych dziejów ziem polskich bliższymi naszemu sercu” – wskazał prezes Jarosław Kaczyński.

„Obrazuje skalę wysiłku, który musieli podjąć nasi przodkowie odbudowując naszą Ojczyznę i kierując ją na drogi nowoczesnego rozwoju, przerwanego niestety przez II Wojnę Światową” – dodał.

„Skłania również do zastanawiania się nad tym, jak tamte doświadczenia możemy spożytkować w naszej dzisiejszej pracy na rzecz zbudowania zasobnej i dostatniej Rzeczpospolitej”. Prezes PiS życzył równocześnie „całej wspólnocie +Gazety Polskiej+ sukcesów i wielu równie wspaniałych inicjatyw”.

Jak podkreślają organizatorzy plebiscytu „Firma 100-lecia Niepodległości” ma on na celu przypomnieć, „że współcześnie działające polskie firmy mają podstawy, aby odwoływać się do tradycji tysięcy dużych, mniejszych i całkiem małych przedsiębiorstw działających w okresie pierwszych 20 lat Niepodległości”.

Do udziału w plebiscycie zostały zgłoszone zarówno duże, jak i małe, lokalnie przedsiębiorstwa. Spośród nich kapituła wytypowała sto firm, na które następnie głosowali czytelnicy gazety.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl