Premier RP: Dziękuję kołom gospodyń wiejskich za dbałość o tradycję, historię i kulturę

Bardzo dziękuję paniom z kół gospodyń wiejskich za dbałość o polską tradycję, historię, kuchnię, strój, folklor i o nasze obyczaje – powiedział w środę w Sejnach (Podlaskie) premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z paniami z kół gospodyń wiejskich.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, podobnie jak dbamy o granice zewnętrzne, powinniśmy dbać o polską kulturę, tradycję, religię i historię.

„Nie znam w skali całej Polski bardziej powszechnego, pięknego (przykładu) właśnie tej dbałości o naszą przeszłość, naszą teraźniejszość i naszą przyszłość niż właśnie koła gospodyń wiejskich. Bardzo dziękuję paniom za to, że dbacie o naszą rzeczywistość tutaj, i że w taki piękny sposób łączycie rolę mamy, babci, ale też za dbałość o tradycję, o kuchnię, o strój, o folklor, o nasze lokalne obyczaje” – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Przypomniał, że na wniosek rządu Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą koła gospodyń wiejskich będą mogły pozyskiwać pieniądze i „bardziej rozwinąć skrzydła”.

„My te środki z budżetu chcemy przekazywać: dla każdego koła gospodyń wiejskich co najmniej 3 tys. zł, a jak są bardzo duże koła, to może nawet więcej. Chcemy, żeby te pieniądze były spożytkowane na kultywowanie tradycji polskiej, na dbałość o polską wieś, o polskie obyczaje” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki przytoczył słowa Wincentego Witosa, że „chłop przechował wiarę, religię, język, ziemię i narodowość”.

„Bez tych wartości nie odzyskalibyśmy niepodległości” – ocenił.

Przypomniał, że niektóre koła gospodyń wiejskich liczą ponad 100 lat i powstały jeszcze przed I wojną światową.

„Wierzę, że będziemy mogli jeszcze bardziej, w oparciu o wsparcie państwa, budować wasze działania – te piękne stroje, te piękne tradycje – to wszystko kultywować” – stwierdził premier.

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która znajduje się obecnie w Senacie, określa formy i zasady dobrowolnego zrzeszania się w kołach gospodyń wiejskich, tryb ich zakładania i organizację. Według ustawy „koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich”. Koła mogą prowadzić działalność m.in. społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, wspierać przedsiębiorczość kobiet, rozwijać kulturę ludową. Ponadto ustawa daje kołom osobowość prawną, co pozwoli im korzystać z pieniędzy unijnych i dotacji celowych z budżetu państwa.

Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych w Polsce. Działa około 21 tys. kół powstałych w ramach kółek rolniczych i kilka tysięcy funkcjonujących jako zespoły ludowe i stowarzyszenia. Według danych rządu organizacje te skupiają ponad milion osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl