fot. PAP/EPA

Premier M. Morawiecki: Rosja toczy wojnę przeciwko Ukrainie, ale także UE

Władimir Putin i Rosja rozpętali wojnę przeciwko Ukrainie, ale jednocześnie ta wojna toczona jest przeciwko Europie, przeciwko UE – mówił w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu wziął w czwartek udział w spotkaniu Procesu Berlińskiego, czyli procesu integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

„Dla nas to bardzo ważne, bo trzy z sześciu państw Bałkanów Zachodnich to państwa należące do NATO. A więc poszerzamy przestrzeń bezpieczeństwa” – mówił Morawiecki podczas briefingu dla polskich mediów.

Premier ocenił również, że integracja Bałkanów Zachodnich z UE opłaca się polskim przedsiębiorcom i jest dobre dla polskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki relacjonował, że podczas szczytu mówił przede wszystkim o wpływie rosyjskiej agresji na Ukrainę na kryzys energetyczny.

„Dzisiaj jesteśmy w momencie głębokiej współzależności pomiędzy tym, co dzieje się na Południu, na Zachodzie, na Północy a tym, co dzieje się na Wschodzie” – dodał.

„Putin i Rosja rozpętali wojnę przeciwko Ukrainie, ale jednocześnie ta wojna toczona jest przeciwko Europie, przeciwko UE. Ta wielka inflacja, ten atak gospodarczy, atak na nasze systemy energetyczne, atak propagandowy (…) – ten atak rosyjski jest bardzo widoczny. Nie można mu zaprzeczać. Ten, kto mu zaprzecza, leje wodę na młyn propagandy rosyjskiej” – mówił Morawiecki.

W tym kontekście wskazywał na potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu oraz niezależność energetyczna całej Europy od Rosji

PAP

drukuj