fot. pixabay.com

Litwa zebrała 14 mln euro na zakup izraelskich radarów dla Ukrainy

Litwa, którą zamieszkuje niecałe 3 mln osób, w ciągu czterech tygodni w akcji społecznej zebrała 14 mln euro na zakup dla Ukrainy radarów izraelskiej produkcji. Cena jednego radaru z wyposażeniem kosztuje milion euro.

„To jest inwestycja w naszą przyszłość”, to przykład, czego potrafimy dokonać zjednoczeni” wskazywano w piątek wieczorem podczas koncertu na rzecz Ukrainy, który o północy zakończył największą w historii kraju akcję społeczną.

Na Litwę już dostarczono siedem radarów, które według organizatorów kampanii w ciągu kilku tygodni trafią na Ukrainę. Kolejne radary zostaną zakupione wkrótce.

„Radary z Izraela są wyjątkowe, ponieważ mogą wykryć wszystkie rodzaje, rozmiary i prędkości obiektów poruszających się po niebie. Zwykłe radary nie są przystosowane do śledzenia małych i nisko lecących obiektów” – podkreślił założyciel i współorganizator kampanii na Litwie organizacji „Blue Yellow”, John Ohman.

Inicjator projektu dodał, że przekazane Ukrainie radary „w znacznym stopniu przyczynią się do zapobiegania rosyjskim działaniom siejącym śmierć”.

Inicjatywę pod tytułem „Radarom” można było wesprzeć wysyłając sms-y na numer 1482 i przekazując 5 euro. Większe datki, nawet w wysokości 1 mln euro, przekazywały przedsiębiorstwa. Organizowano aukcje i licytowane rzeczy przekazywane przez poszczególne osoby, na przykład złote olimpijskie medale wywalczone przez litewskich sportowców albo wycieczkę po Wilnie i obiad z rektorem Uniwersytetu Wileńskiego, Rimvydasem Petrauskasem.

W akcję zaangażowały się też niektóre placówki dyplomatyczne. Ambasada Estonii na Litwie w ciągu jednego wieczoru zgromadziła 17 tysięcy euro.

„Radarom” nie była pierwszą na Litwie powszechną akcją zbierania środków dla Ukrainy. W ubiegłym roku Litwini zebrali ponad 6 mln euro z przeznaczeniem na zakup Ukrainie drona Bayraktar. Turcy przekazali wówczas bezzałogowca za darmo, a zebrane pieniądze polecili wpłacić m.in. na wsparcie humanitarne.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl