PAP/EPA

Ukraina otrzymuje militarne wsparcie

Rosyjska inwazja na Ukrainę wisi w powietrzu. Litwa, Łotwa i Estonia przekażą Ukrainie uzbrojenie. W Kijowie wylądował pierwszy samolot z amerykańskim sprzętem. Wsparcie zapowiadają też inne państwa europejskie.

Ukraina na pamiątkę zjednoczenia w 1919 roku świętuje w sobotę Dzień Jedności. Tegoroczne świętowanie dla naszych wschodnich sąsiadów odbywa się cieniu gróźb rosyjskiej agresji. Przy granicy w pełnej gotowości znajduje się ponad 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Napięcie cały czas rośnie, bo rozmowy na linii Moskwa – Waszyngton nie przyniosły przełomu. Rosja nie zamierza rezygnować ze swoich żądań.

– Nie spodziewamy się przełomu. Cały czas oczekujemy odpowiedzi na nasze propozycje. Są one niezwykle konkretne i dlatego oczekujemy równie konkretnych odpowiedzi – mówił szef rosyjskiej dyplomacji, Sergiej Ławrow.

Kreml oczekuje zmniejszenia obecności wojsk NATO w państwach byłego bloku sowieckiego. Na te żądania zobowiązały się odpowiedzieć Stany Zjednoczone.

– W pisemnej odpowiedzi na rosyjskie propozycje „gwarancji bezpieczeństwa” USA zawrą własne uwagi dotyczące bezpieczeństwa – poinformowała Jen Psaki, rzecznik Białego Domu.

Od amerykańskiej odpowiedzi zależy wiele. Kolejne rozmowy szefów dyplomacji obu państw odbędą się dopiero, gdy Stany Zjednoczone przekażą odpowiedź na żądania. Możliwe jest także spotkanie prezydentów Biedna i Putina.

Do Kijowa przyleciał w sobotę pierwszy transport ze sprzętem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych. Przekazanie uzbrojenia zapowiedziały także kraje nadbałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. Hiszpania wysłała na Morze Czarne okręty wojenne. W tym samym czasie Rosja podjęła decyzję o wysłaniu swoich myśliwców na Białoruś pod pretekstem ćwiczeń wojskowych.

Zachód jest zgodny w kwestii sankcji. Naruszenie granic Ukrainy będzie Rosję słono kosztowało.

– Agresja militarna wiąże się z wysokimi kosztami. Jakie środki zostaną podjęte, to zostanie uzgodnione przez wszystkich we właściwym czasie. Teraz trwają przygotowania, abyśmy mogli podjąć konkretną decyzję – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Teraz wszystkie wysiłki skierowane są na dialog i dyplomację. Zachód liczy, że w ten sposób uda się osiągnąć porozumienie i Rosja zrezygnuje z agresywnej polityki wobec Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl